HANDOVÁ, D. Eliminace artefaktů v obrazech z optické koherentní tomografie [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.
Studentka Denisa Handová se ve své práci zabývá eliminací pruhových artefaktů v obrazech z optické koherentní tomografie. Na základě prostudované literatury sama navrhla vhodnou metodu, kterou implementovala v prostředí Matlab včetně přehledného uživatelského rozhraní. Navržená metoda je jednoduchá, ale použitelná. Testování metody provedla na souboru dat, která si samostatně vybrala a naměřila na dostupném OCT systému. Bohužel se studentce nepodařilo implementovat metody, které by odstranění artefaktů zlepšily, zejména z hlediska degradace užitečného obsahu obrazů. Z formálního hlediska je práce na velmi dobré úrovni, oceňuji rozsáhlou obrazovou přílohu. Studentka byla během roku aktivní a pravidelně využívala konzultací. Celkově konstatuji, že studentka zadání své práce splnila, a práci hodnotím známkou B/84 bodů.
Studentka Denisa Handová vypracovala bakalářkou práci zabývající se eliminací artefaktů v obrazech z optického koherentního tomografu. Text práce je napsaný na 24 stranách a dále obsahuje několik stran příloh. Struktura práce je logická a přehledná. Autorka vyřešila zadaný úkol poměrně jednoduchým přístupem, což však není výtka. K práci mám však několik připomínek. První se týká zadání, bodu 2. Zde byla požadována rešerše na dané téma. Autorka práce v kapitole 3 však popisuje pouze jeden článek, který byl v seznamu doporučené literatury. Další odkazy na práce s podobnou problematikou chybí. Navíc je text této kapitoly zpracován tak, že místy není příliš srozumitelný, což je zřejmě dáno překladem z anglického jazyka. Druhou poznámku mám ke způsobu vyhodnocení výsledků. Autorka naměřila několik scén, na kterých testovala svoji metodu. Scény jsou příliš kontrastní a není patrný negativní vliv odstranění mediánů a středních hodnot. To je patrné jen na scéně „vzorek kůže“, kde po eliminaci artefaktů vznikly tmavší proužky, které zmenšují kontrast objektů. Vyhodnocení pak mohlo být provedeno i jinak, než pouze subjektivně. To však není snadný úkol. K realizaci způsobu eliminace artefaktů mám následující připomínku. Navržená metoda bude zřejmě funkční pro „obecné“ scény, které autorka nasnímala. Pro specifické scény, ve kterých se budou vyskytovat horizontální či vertikální struktury, bude navržená metoda tyto struktury (hrany) odstraňovat, což je dáno principem metody. Na bakalářské práci oceňuji její kvalitu po formální stránce, kvalitu zpracování kapitoly 1 a 2, a také realizaci aplikace pomocí grafického rozhraní v prostředí Matlab, i když ta není zcela univerzální z hlediska rozlišení monitoru. Práce splňuje požadavky kladené na bakalářské práce, ale vzhledem k připomínkám, navrhuji hodnocení D/69b.
eVSKP id 65379