JONÁŠOVÁ, S. Hodnocení stavu životního prostředí s ohledem na obsah rizikových prvků v tělech ryb [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Komendová, Renata

Diplomová práce studentky Bc. Simony Jonášové s názvem „Hodnocení stavu životního prostředí s ohledem na obsah rizikových prvků v tělech ryb“ naplnila stanovené cíle. Studentka vypracovala velmi kvalitní literární rešerši, týkající se problematiky výskytu rizikových prvků ve vodách a jejich vlivu na ryby. Prostudovala velké množství odborných literárních zdrojů a přehledně zpracovala informace o chování těchto prvků a jejich sloučenin v tělech ryb, jejich distribuci, transformaci a popsala případný vliv na jednotlivé orgány i celý organismus. Rozsáhlou analýzou vybraných tkání na obsah kovů získala velké množství kvalitních dat, které přehledně zpracovala a vyvodila patřičné závěry. Zejména zpracování dat studentka věnovala velkou pozornost. Získané výsledky jsou velice zajímavé, navazují na její neméně úspěšnou bakalářskou práci a celkově poskytují komplexní informace o vodním ekosystému studované lokality. Získaná data budou publikována v odborném časopise. Ke zpracování své diplomové práce přistupovala studentka Simona Jonášová od začátku velmi aktivně a zodpovědně. Pracovala intenzivně a zcela samostatně, účastnila se také osobně vzorkování. Její přístup i způsob vypracování celé závěrečné práce byl excelentní a studentka prokázala schopnost samostatné tvůrčí vědecké práce. Studentku hodnotím celkově i ve všech dílčích kritériích hodnocení stupněm výborně/A. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Zlámalová Gargošová, Helena

Diplomová práce studentky Bc. Simony Jonášové si kladla za cíl posoudit úroveň kontaminace ryb z vytipované oblasti území řeky Jihlavy prostřednictvím různých tkání vybraných druhů ryb, i z pohledu právních předpisů, které limitní množství rizikových prvků (Pb, Cd, Hg) upravují. Teoretická část koresponduje s cíli práce, představuje kvalitní rešerši, která je zpracována velmi pečlivě. Zahrnuje informace o morfologii a fyziologii sladkovodních ryb a zejména s ohledem na problematiku i o různých expozičních cestách pro vybrané prvky, které připadají pro tento organismus v úvahu. Další část teorie je věnována charakteristice rizikových prvků, tj. jejich zdrojům, formám výskytu, toxicitě, chemismu, otázce biodostupnosti v závislosti na podmínkách prostředí akvatického ekosystému a potravním návykům jednotlivých druhů. Závěr rešerše poskytuje informace o předúpravě biologických matric ke stanovení metodou AAS, jejíž princip a pracovní techniky jsou zde uvedeny. Experimentální část je přehledně zpracována je řešena v několika rovinách: optimalizace podmínek rozkladu biotických tkáních, optimalizace podmínek měření (teplotních programů) optimalizace analytické metody ET-AAS pro každý prvek, charakteristika optimalizovaných metod prostřednictvím LOD a LOQ. Celkem byly zpracovány tkáně (svalovina, srdce, játra, střevo, pohlavní orgány a žábra) 20 kusů ryb osmi druhů, což je nemalé množství experimentální práce. Výsledky práce jsou zpracovány přehledně. Grafy umožňují rychlou orientaci v kumulaci prvků jednotlivými tkáněmi u jednotlivých druhů ryb. Zdrojová data jsou tabelárně uvedena v přílohách. Výsledky jsou smysluplně diskutovány s ohledem na expoziční cesty, spektrum potravy, místo výskytu ve vodním sloupci, zároveň i konfrontovány s poznatky jiných studií. V závěru jsou poznatky věcně shrnuty a zároveň jsou zde i návrhy dalších aktivit, které by umožnily objektivní hodnocení kontaminace příslušného ekosystému. Práce je sepsána na 72 stranách, dalších 14 stran tvoří přílohy tabulek výsledků. Bylo využito 108 literárních zdrojů většinou cizojazyčných, časopiseckého typu. Po formální a jazykové stránce není práci téměř co vytknout. Je psána pěknou češtinou, se znalostí problematiky jak v oblasti environmetální, tak i analytické chemie. Několik drobností k textu; kapitolu 4.1.1 Charakteristika odebraných rybích druhů bych dala do teoretické části, nadpisy tabulek by neměly být kurzivou, tab. 1 chyba v nadpise: str. 34 a dále použití slova absorbance v kontextu textu bych se držela slova absopce. Str. 36 obr. 7 je nejasný popis osy x (pixel), str. 40-42 kalibrační křivky jsou přímkami, křivky zde nevidím. Poznámky nesnižují kvalitu velmi pěkné práce. Mohu konstatovat, že práce odpovídá požadavkům FCH kladeným na tento typ prací. Veškeré cíle práce byly splněny. Z práce je patrná orientace v environmentální problematice a zájem o ní. Doporučuji práci k obhajobě a hodnotím stupněm A-výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 156675