MATĚJKA, M. Inteligentní fitness asistent [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Goldmann, Tomáš

Student na práci pracoval především samostatně. Občas se mnou konzultoval záležitosti týkající se realizační části, zvolené postupy při řešení práce považuji za správné. Práce mohla být dokončena ve větším předstihu, což by mohlo mít pozitivní vliv na celkovou úroveň technické zprávy. Celkově jsem se rozhodl hodnotit přístup studenta při řešení práce stupněm velmi dobře (B) .

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Informace k zadání Cílem práce bylo vytvořit fitness asistenta, který se skládá z kamer a senzorů. Celkově se jedná o poměrně komplexní zadání, které je složené z mnoha úkolů. Zadání hodnotím jako obtížnější. Zadání práce považuji za splněné ve všech bodech.
Práce s literaturou Studijní materiály a literaturu si student opatřil sám.
Aktivita během řešení, konzultace, komunikace V průběhu řešení práce byl student se mnou v kontaktu. Především konzultoval realizaci práce. Na konzultace chodil připravený a měl přehled o řešené problematice.
Aktivita při dokončování Aktivita při dokončování byla vysoká. Student technickou zprávu finalizoval až do termínu odevzdání. Z časových důvodů jsem finální technickou zprávu nečetl podrobně.
Publikační činnost, ocenění
Navrhovaná známka
B
Body
80

Posudek oponenta

Orság, Filip

Zadání je poměrně obtížné vzhledem k rozsahu a počtu výstupů, které měl student za úkol vypracovat, což se projevuje na celkovém výsledku. Realizační výstup je velmi dobrý, ale textová zpráva je na tom hůře. Text obsahuje různé nedostatky v prezentační i formální části, a práci s literaturou posuzuji pouze jako uspokojivou. Realizační část mohla být zaměřena pouze na jeden typ senzoru, což by poskytlo prostor například k provedení experimentů s různými variantami řešení filtrace a odstranění vad v textové části. Celkově jde o průměrně vyřešenou diplomovou práci.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Náročnost zadání Cílem projektu je vytvořit hardware a software do fitness centra pro účely měření parametrů cvičení. Poměrně obtížné je především množství částí, které je potřeba vyřešit. V případě hardwarového modulu jde o vývoj hardware a firmware, pro řešení založeném na AI a kameře jde o vývoj software, a k těmto modulům náleží serverová část a GUI.
Rozsah splnění požadavků zadání
Rozsah technické zprávy
Prezentační úroveň technické zprávy 75 Technická zpráva je kompletní a popisuje celou řešenou problematiku, ale z prezentačního hlediska působí trochu chaoticky především proto, že zadání vyžaduje vyřešit dva problémy, které by bylo možné rozdělit do dvou separátních prací. Kapitoly jsou náhle ukončeny bez nějakého shrnutí, což v tomto případě nepůsobí dobře. V úvodu je poměrně zdlouhavě vysvětleno, jaká cvičení se budou měřit, přičemž já bych v textu raději viděl více informací o samotném technickém řešení. Obrázky v práci, které obsahují text, jsou rastrové a na některých je to velmi patrné.
Formální úprava technické zprávy 75 Práce je psána slovensky a gramatickou stránku nejsem schopen posoudit. Z typografického hlediska je práce průměrná. Objevují se zde běžné chyby jako například míchání desetinné tečky a čárky, některé jednotky jsou kurzívou, některé ne, místy chybně umístěný symbol %, některé texty v obrázcích jsou anglicky, jiné slovensky, a některé obsahují oba jazyky (např. obr 5.1), apod.
Práce s literaturou 60 Z literárních zdrojů převažují časopisecké a konferenční články, a různé online zdroje. Množina použitých zdrojů odpovídá řešené problematice. Citací v textu autor neuvádí mnoho a často je vkládá až na konec odstavce zřejmě jako citaci týkající se celé části textu, což nepovažuji za šťastné řešení. Někde odkazy na zdroje úplně chybí, především u pojmů, které autor možná považuje za obecně známé, a jejichž kód je implementován v některé z použitých knihoven, což se však bez odkazu nedovíme (např. není zřejmé, odkud pochází vzorec 5.1 Fourierovy transformace, chybí odkaz na definici Butterworthova filtru, Gaussova filtru, apod.).
Realizační výstup 85 Realizační výstup je tvořen čtyřmi částmi. První částí je hardwarový modul, který svým senzorem měří pohyb odpovídající pohybu cvičebního náčiní. Další nedílnou částí je firmware pro navržený hardware, který je naprogramován v jazyce C. Třetí součástí je software pro analýzu záznamu z kamery, který je naprogramován v jazyce Python. A poslední částí je server s velmi jednoduchou webovou aplikací sloužící jako GUI. Je zřejmé, že student dostal k vyřešení poměrně rozsáhlý projekt. Senzor s firmwarem tvoří pěkně vyřešený celek v rámci požadavků, které byly definovány v zadání. Vizuální senzor, jak je v práci nazýván, je pokusem o využití AI k analýze pohybu a měření opakování cviků. Tato část není zpracována tak, jak by si zasloužila, nicméně kvalitní zpracování by bylo na separátní diplomovou práci, tedy v rámci rozsahu DP jde o přijatelný kompromis. Výstupem jsou také experimenty s oběma řešeními, které mohly být pojaty velkoryseji. Určitě by stálo za to uvést detailně výsledky aplikace různých filtrů a technik rozpoznávání opakovaného pohybu. Vzhledem k celkovému rozsahu projektu hodnotím tuto část jako velmi dobrou.
Využitelnost výsledků V praxi lze využít navržený produkt ve fitness centru pro měření metrik cvičení jednotlivých návštěvníků centra s tím, že výstupy lze využít ke zlepšení výsledků cvičení.
Navrhovaná známka
C
Body
75

Otázky

eVSKP id 156439