VAŠÍŘOVÁ, K. Studium biotechnologického potenciálu bakterie Pseudomonas thermotolerans [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Obruča, Stanislav

Kristýna Vašířová se ve své práci věnovala studiu biotechnologického potenciálu bakterie Pseudomonas thermotolerans. K realizaci experimentální práce přistupovala samostatně a aktivně, brzy si osvojila všechny potřebné laboratorní návyky a dovednosti. I přes drobné experimentální neúspěchy se nenechala odradit a získala původní experimentální výsledky, které budou využity v následujících pracech. Textová část práce je na solidní úrovni, i přes drobné nedostatky je možné konstatovat, že studentka prokázala schopnost vypracovat odborný text, presentovat a diskutovat experimentální výsledky a formulovat závěry. Proto práci doporučuji k obhajobě a celkově hodnotím známkou A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace B
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Sedláček, Petr

Kristýna Vašířová si v rámci řešení své bakalářské práce dala za cíl experimentálně zmapovat biotechnologický potenciál termofilního bakteriálního kmene Pseudomonas thermotolerans. Téma práce považuji za vysoce aktuální, neboť průmyslové využití extremofilních producentů je považováno za důležitý pilíř vývoje nových biotechnologických přístupů v rámci konceptu Next Generation Industrial Biotechnologies). V Teoretické části práce autorka prokazuje dobrou odbornou orientaci v řešené problematice a schopnost pracovat s původní odbornou literaturou (naprostou většinu z celkem 36 citovaných zdrojů představují časopisecké publikace). Srozumitelnost textu je v této části poněkud snížena častým otrockým překladem původního textu (viz např. závěrečná věta úvodní kapitoly: „Jedná se o látky biodegradabilní, málo toxické a schopné funkce v široké rozmanitosti vlivů vnějšího prostředí“), přičemž jako vzorový příklad nevhodnosti použití online překladače při tvorbě odborného textu by mohl sloužit autorčin výraz „samo-montážní molekuly“ (z původního self-assembly). V budoucích vědeckých pracích bych autorce také doporučil omezit používání výrazů nevhodně počeštěných (např. „chromatografické bendy“), nebo z laboratorního slangu převzatých (např. „zvortexovat“, „stočit“). Z formálního hlediska bych dále vytkl snad jen poněkud nevyvážené členění práce (viz srovnání rozsahu kapitol 2.1 a 2.2) a horší kvalitu obrázků, která se projevila především v tištěné formě práce. Hlavní devizou práce je bezesporu její experimentální náplň. Experimenty byly navrhovány a realizovány systematicky a získaný objem původních experimentálních dat dle mého názoru přesahuje standardní rozsah tohoto typu absolventské práce. Oceňuji také to, že se studentka neomezuje na prosté konstatování experimentálních výstupů, ale snaží se o jejich skutečnou diskusi a interpretaci. Domnívám se, že výsledky této práce tak představují cenný odrazový můstek pro navazující komplexní studium biotechnologické využitelnosti studovaného bakteriálního kmene na Fakultě chemické VUT v Brně. Na základě výše uvedeného konstatuji, že cíle, definované v zadání, byly předloženou prací splněny, a proto ji doporučuji k obhajobě a hodnotím stupněm „Výborně (A)“.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce B
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování B
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 113530