MACHALA, J. Návrh marketingové strategie pro firmu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Chalupský, Vladimír

Diplomant pracoval po celou dobu tvorby své závěrečné práce s viditelným zaujetím. Výsledkem je čtivě napsaná práce, orientovaná na problematiku strategického marketingu společnosti fungující na průmyslových trzích. Obsah i forma práce odpovídají nárokům na tento druh prací kladených. Práci doporučuji k obhajobě a navrhují hodnocení "B" Otázky pro obhajobu: Jedním z návrhů je "zlepšení propagace firmy". Jak byste stanovil cíl, aby byl v podobě "SMART" a jak byste ověřil jeho / jejich naplnění? Další návrhy směřují k rozšíření produktového portfolia o tepelná čerpadla, LED osvětlení a produkty pro "chytrou domácnost". V úvahách o vyčíslitelných dopadech tohoto návrhu není zmínka o nákladech, které budou spojené s pravděpodobným nárůstem nákladů na zvýšené zásoby - mohl byste k tomu dodat své vysvětlení?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů B Autor si klade za cíl vypracovat návrh marketingové strategie pro firmu, operující na B2B trzích. Tento cíl je "doplněn" dílčími - směřujícími do oblasti nutných analýz. Takto chápané cíle byly v zásadě splněny - s různou mírou komplexnosti - komentáře následují v níže uvedeném textu tohoto hodnocení.
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod A Postup řešení je logický, diplomant postupuje v souladu s obecně přijímanou logikou tvorby návrhu marketingové strategie - od analýz vnějšího a vnitřního prostředí, přes charakteristiky stávajícího sortimentu k návrhové části. Sympatickým rysem je i snaha o vyčíslení přínosů navrhovaných opatření a úvahy o podmínkách úspěšné realizace navržené marketingové strategie.
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry C Autor prokázal dobrou úroveň znalosti teoretických koncepcí, spojených s analýzou marketingových aktivit společnosti a s tvorbou návrhu marketingové strategie. Za nedostatek považuji jednak "posunutou" interpretaci Porterovy analýzy konkurenčního prostředí, v níž autor opustil původní pojetí autora, zaměřené na analýzu o d v ě t v í , jednak poměrně "popisný" charakter analýz jednotlivých prvků stávajícího marketingového mixu, jednak nesrozumitelné vyjádření přínosů navrhovaných opatření - zde se mi jeví nelogické / nesrozumitelné vyčíslení jejich přínosů: j to patrné např. v tab. 10 a 13 v níž jsou uvedeny náklady na rozšíření produktového portfolia, resp. služeb, které zahrnují pouze mzdové náklady (navíc ve velmi zúženém pojetí, nerespektujícím skutečnost, že samotná mzda je jen částí firemních nákladů, spojených s "vyplácením" zaměstnanců). Obdobně nesrozumitelně jsou prezentována vyčíslení v tab. 11, 14, 16 a 18, kde jsou uvedené položky "náklady", "marže" a "zisk" - ale tento propočet není nijak vysvětlený - takto uvedené to svádí k domněnce, že autor ztotožňuje "marži" s "tržbami" ...
Praktická využitelnost výsledků B Předložené návrhy obsahují řadu podnětných myšlenek, tyto náměty je možné velmi dobře využít v konkrétních rozhodovacích oblastech při tvorbě a realizaci marketingové strategie.
Uspořádání práce, formální náležitosti, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň B Kromě výše uvedené výhrady vůči nesrozumitelnému uvedení pojmu "marže" lze konstatovat, že autor ovládá odbornou terminologii na požadované úrovni. Práce je přehledně strukturovaná, velmi se mi líbí dílčí závěry v jednotlivých pasážích analýz - "výstupy pro SWOT analýzu".
Práce s informačními zdroji, včetně citací A Výběr použitých informačních zdrojů, jakož i způsoby jejich uvedení v textu odpovídají požadavkům na práci s nimi.
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Mikulka, Vít

Diplomová práce se zabývá návrhem marketingové strategie společnosti zabývající se prodejem elektromateriálu. Student vychází z kvalitně zpracované teoretické části, čímž mě přesvědčil, že se v dané problematice orientuje. V další části práce student velmi pečlivě zpracoval analýzy vnějšího prostředí pomocí SLEPTE analýzy a Porterovy analýzy oborového okolí. Poté se zaměřil na analýzu vnitřního prostředí podniku, jejíž zpracování je dle mého názoru také na vysoké úrovni. Líbí se mi, že student každou část analýzy shrnuje krátkým poznatkem, co bylo analýzou zjištěno a na závěr ještě jednou zdůrazňuje nejdůležitější poznatky z analýzy. V návrhové části student vychází z poznatků z části analytické. Návrhy jsou logicky setříděny, cíle jednotlivých návrhů jsou jasně definovány. Oceňuji přehledné zpracování jak přínosů jednotlivých návrhů, tak jejich nákladů. Práce je zpracována kvalitně, návrhy, které student navrhuje, jsou věcné a zajímavé. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů A
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Praktická využitelnost výsledků A
Struktura práce, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň A
Práce s informačními zdroji B
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 100765