ŠVÁB, Š. Simulátor laboratorního modelu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Kaczmarczyk, Václav

Hlavním úkolem studenta bylo vytvořit aplikaci využívající engine fyziky BulletSharp. Tato aplikace má získávát data na základě parsování X3D souborů a vytvořené objekty renderuje na scéně. Aplikace má dále reagovat na podněty z uživatelského rozhraní. Toto zadání bylo po odborné stránce náročné a pro úspěšnou realizaci by vyžadovalo mnohem více času, než mu bylo věnováno. Bohužel musím konstatovat, že student nepracoval na realizaci rovnoměrně, špatně si rozvrhnul čas, během semestru se práci nevěnoval a značné úsilí poté musel vynaložit během posledních několika týdnů. I přes četné výzvy student docházel na konzultace pouze velice sporadicky. To se bohužel odrazilo jak v kvalitě textové části práce (jak formální tak odborné), tak i v kvalitě výsledného produktu, který je navrhnut a realizován zcela minimalisticky pouze tak, aby bylo dosaženo splnění zadání. I přes uvedené nedostatky doporučuji práci k obhajobě.

Navrhovaná známka
E
Body
55

Posudek oponenta

Richter, Miloslav

Práce patří k těm jednodušším po stránce odborné i časové. Práce je psaná v logickém sledu, uvedené části mají odpovídající rozsah. Připomínku bych měl k provedení testů, které jsou hodnoceny pouze z hlediska počtu snímků za sekundu. To ale není nejvhodnější kritérium pro testování simulátoru laboratorního modelu. Vhodnější by bylo například napsat úlohy pro cvičení (různé varianty a kombinace vstupů a poruch) a na nich ukázat funkci programu i smysluplnost modelu či dokonce propojení s reálným modelem. Předloženou práci lze považovat za práci bakaláře. Práce svědčí o orientaci studenta v možnostech dostupných programových knihoven a v jejich implementaci pro reálnou úlohu. V práci se vyskytují drobné překlepy. V kapitole 2.3 nejsou popsány některé zmiňované vlastnosti použité knihovny (co je a jak se chová kolizní a nekolizní těleso; obdobně pevné a pružné těleso…). Slovo Physics z názvu knihovny se v práci vyskytuje v několika tvarech. Významy šipek značících směry pohybu kloubů nejsou vždy pochopitelné. Nevhodné číslování kapitol (4.0.X ...) Předložený program není komentován. Z popisu programu není zřejmá struktura a text není vhodný jako dokumentace pro další úpravy a rozšiřování této aplikace. Práce mi více připadá jako demonstrace využití dostupných knihoven než jako simulátor laboratorního modelu. Simulátor by měl být napodobeninou reálné předlohy. Úkolem reálného laboratorního modelu je využití ve výuce, což znamená implementaci čidel, vstupů a výstupů pro řízení. Tato část mi v práci chybí. Program je možné ovládat pomocí kláves uživatelem a pozorovat výsledek. Vhodné by bylo ukázat jak propojit simulaci s „programem“ – například realizovat v simulátoru úlohu jak změřit délku kmenu a vysunout automaticky píst pro třídění. Podle mého názoru měl student koncipovat simulátor tak, aby mohl v případě potřeby zastoupit ve výuce reálný model. Pro případné použití ve cvičeních není vhodně napsán ani text práce, který neodpovídá požadavkům na laboratorní úlohu. V práci není smysluplný příklad jak pomocí simulátoru úlohu navrhnout, zpracovat a naprogramovat. Přes uvedené nedostatky svědčí práce o bakalářských schopnostech studenta a navrhuji hodnocení D/66.

Navrhovaná známka
D
Body
66

Otázky

eVSKP id 102723