HAJN, P. Analýza řídicí roviny mobilních sítí 4. generace [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.
Pán Pavel Hajn vypracoval diplomovú prácu kde sa venoval analýze riadiacej roviny mobilných sietí štvrtej generácie. Je prekvapujúce, že študent prácu nakoniec odovzdal, pretože napriek sľubom aktívneho riešenia a odstránenia všetkých nedostatkov sa celú dobu vlastne nič neudialo. Zaujalo ma tiež poďakovanie, kde študent ďakuje za odborné vedenie, konzultácie, trpezlivosť a podnetné návrhy, pretože konzultácie rovnako ako pred riadnou obhajobou nevyužíval, odborné vedenie teda z mojej strany nebolo možné, na "podnetné návrhy" nebolo veľa príležitostí, pričom tie odovzdané na úrodnú pôdu príliš nepadli, no a trpezlivosť mi práve došla. Pri vypracovávaní práce študent za celú dobu nepreukázal schopnosť pracovať s literatúrou a samostatne sa zorientovať v problematike. Odporúčanú literatúru nenaštudoval a opakovane žiadal o literatúru popisujúcu problematiku ako celok, pričom nikdy nedokázal popísať konkrétny problém na ktorý pri štúdiu narazil. Teoretická analýza je často takmer doslovne prebratá z odbornej literatúry. Keď bol študent upozornený na zdroj ako celok, nevedel s ním pracovať, keď na jeho konkrétnu kapitolu či časť, bral to ako podnet sekciu preložiť a uviesť v práci bez kritického zamyslenia či pokusu o vlastný prínos a prepojenie so zvyškom práce. Jedná sa o rešerš a kompilát a aj keď kvalita izolovaných častí je na dobrej úrovni, toto je v podstate čisto z dôvodu odbornosti autorov pôvodných publikácií a štandardov. V praktickej časti študent len povrchne popisuje meranie zjavne vykonané treťou stranou. Nie sú uvedené v podstate žiadne výsledky z meraní. Vyvodené závery sú zvláštne, často pre ne neexistuje opora v získaných dátach, niekedy dokonca idú proti matematickej a technickej podstate telekomunikačných technológií. Pán Hajn nemal počas celej doby záujem na práci skutočne pracovať, neinformoval o postupe, neprichádzal s riešeniami. V práci sa stále vyskytujú problémy, na ktoré bol študent upozornený v prvom posudku oponenta či počas riadneho termínu obhajoby. Práca je neucelená, ku splnieniu zadania sa študent nepriblížil o nič viac ako vo verzii pre riadnu obhajobu. Vzhľadom na uvedené skutočnosti navrhujem hodnotenie F/40 bodov.
Cílem práce diplomanta bylo prostudovat problematiku mobilních sítí se zaměřením na hodnocení výkonnostních parametrů řídicích procedur v síti. Výsledkem mělo být kritické zhodnocení pro a proti různých přístupů k získávání údajů pro výpočet výkonnostních indikátorů sloužících operátorovi pro posouzení kvality jeho sítě. Diplomová práce je značně rozsáhlá, má celkem 113 stran včetně soupisu použité literatury a seznamu zkratek. Sestává ze dvou částí, kde první je věnována popisu mobilní sítě EPS, a druhá se pak zabývá měřením a hodnocením činnosti mobilních sítí. Úvodní část stručně charakterizuje jednotlivé části systému EPS, student zde však zaměňuje pojmy LTE a EPS. Další částí je popis signalizace v systému EPS, jsou zde uvedeny některé procedury, ale chybí zde celkový pohled na signalizaci, tj. rozdělení na signalizaci AS a NAS a signalizaci týkající se správy mobility, správy nosičů a správy relací. Problematika je pak rozebírána až v kapitole 3. Vysvětlení by si zasloužilo, jak souvisí kapitola o NGN architektuře s tématem práce. Stěžejní částí práce je kap. 4, kde jsou popsány hlavní klíčové výkonnostní indikátory. Bohužel zde není rozebráno, jak potřebné parametry co nejvhodněji, tj. z jakého místa v síti, a jakým nástrojem dané parametry ze sítě získat. V práci „síla signálu“ Diplomant se ve své práci dostal do oblastí, které přímo nesouvisely s body zadání, měl se co nejvíce zaměřit na body v zadání a nezabývat se ostatními částmi, respektive je nevkládat do práce, ale pouze odkázat na odbornou literaturu. Výsledkem je, že diplomant zdaleka neposoudil možné přístupy k měření v mobilní síti, které byly specifikovány v zadání práce, a ačkoli se v úvodní části své práce zmínil o minimalizaci měření pomocí techniky „měření v terénu“, všechny způsoby měření, které uvedl v závěrečné části, jsou založeny na této technice. Vlastní přínos diplomanta je kromě shromáždění určitého množství informací, diskutabilní. Závěrem lze konstatovat, že práce obsahuje mnoho nedostatků a zadání je splněno pouze z části. Navzdory tomu doporučuji práci k obhajobě, a navrhuji hodnocení E/56 bodů
eVSKP id 77450