DUJÍČEK, M. Barometrický výškoměr pro RC modely letadel [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Předložená bakalářská práce popisuje návrh a realizaci barometrického výškoměru. Student provedl rozbor dostupných snímačů a vytvořil výškoměr, který ukládá naměřené hodnoty po AD převodu do paměti, vlastní výpočet letové hladiny se provádí po stažení dat v PC. Připojení zařízení k PC se mělo realizovat pomocí USB konektoru, v práci je popsána komunikace pomocí sériového portu, USB konektor je i ve schématu zapojení. Vlastní funkce zařízení je doložena pouze jedním grafickým záznamem bez bližšího popisu a upřesnění. Formální stránka práce je na dobré úrovni, student však mohl změnit skloňování u automaticky vytvářených referencí na obrázky a tabulky v textu. Práci doporučuji k obhajobě.
Cílem této bakalářské práce byl návrh a realizace barometrického výškoměru pro RC modely letadel. Student v úvodu práce popisuje způsob určování nadmořské výšky pomocí barometrické metody, provedl návrh bodového zapojení a výškoměr zrealizoval. Z formálního hlediska tedy student zadání bakalářské práce splnil, avšak realizované řešení není zcela optimální. Pro provoz výškoměru je vyžadováno napájecí napětí nejméně 6V, avšak na výstupu přijímače bývá zpravidla napájecí napětí 5V. Za zcela nevhodné považuji společné napájení analogových i digitálních částí výškoměru bez jakéhokoliv vzájemného odrušení. Použití „digitálního“ napájecího napětí jako napěťové reference pro A/D převodník a odvození referenčního napětí 3V pro rozdílový zesilovač je též nevyhovují. Uvedená teoretická přesnost výškoměru až 30 cm je také diskutabilní. Navržená DPS výškoměru je poměrně veliká, student nepochopitelně umisťuje součástky pouze z jedné strany (teoreticky by tedy bylo možné navrhnout DPS poloviční). Z formálního hlediska je práce značně podprůměrná. Vlastní text práce bez příloh obsahuje pouze cca 20 stran. V textu postrádám jakýkoliv hlubší popis návrhu jednotlivých funkčních bloků (určení nominálních hodnot součástek, napěťová reference není v práci popsána vůbec, apod). Student též neuvádí celkovou spotřebu navrženého výškoměru ani dosaženou přesnost. V práci je zobrazen pouze jeden testovací průběh bez jakéhokoliv popisu. Interpretace výsledků a jejich diskuse není v práci uvedena vůbec. Výrobní dokumentace neobsahuje osazovací plány. I přes některé výhrady práci hodnotím jako způsobilou k obhajobě s bodovým hodnocením 65 bodů D.
eVSKP id 52224