KAŠPAR, B. Monitor alfa aktivity [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Chmelař, Milan

Pan Bc. Blahoslav Kašpar měl ve své diplomní práci jednak prostudovat druhy biologické zpětné vazby, kde se měl podrobněji zaměřit na využití alfa-aktivity mozku, dále měl Rozebrat podmínky pro vytvoření biologické zpětné vazby a popište, za jakých podmínek může být alfa aktivita pro biologickou zpětnou vazbu využita. Poté měl navrhnout blokové schéma bateriově napájeného snímače alfa aktivity s výstupem vhodným pro vytvoření biologické zpětné vazby, rozebrat otázky bezpečnosti takového zařízení z hlediska norem, které zařízení spojené pomocí elektrod s pacientem musí splňovat. Konečným cílem práce byl návrh a realizace alfa monitoru s bateriovým napájením, tedy zařízení k vytvoření biologické zpětné vazby pomocí mozkové alfa-aktivity. Funkci přístroje měla být ověřena a jeho vlastnosti zhodnoceny. Úvod práce tvoří problémy spojené s biologickou zpětnou vazbou, stručně je věnována pozornost i historii zabývající se touto oblastí. Zmíněn je i signál EEG a vlastnosti snímacích elektrod. Před vlastním řešením problému je uvedeno blokové schéma a popsány požadavky na vlastnosti dílčích bloků. Řešena je i otázka bezpečnostních požadavků z pohledu příslušných norem. V další části následuje vlastní návrh přístroje s využitím specializovaných integrovaných obvodů, pozornost je věnována i jeho napájení. Celé zařízení bylo postaveno na nepájivém poli, na kterém bylo testováno. Pan Kašpar si v průběhu času funkčnost dílčí částí navrhovaného zařízení ověřoval v laboratoři. Zabýval se i otázkou ochrany vstupu přístroje před účinky statické elektřiny. Z formálního hlediska zle konstatovat, že předložená diplomní práce má v celku logickou strukturu, která je uspořádána podle postupu řešení zadání diplomní práce. Solidní seznam použité literatury ukazuje na snahu diplomanta se dobře s řešeným problémem seznámit. Předložená diplomní práce zadání splňuje. Drobnou výhradu lze mít ke skutečnosti, že zařízení existuje pouze na nepájivém poli, kde se dá dost těžko provést odstínění od vlivu rušení nežádoucím síťovým kmitočtem. Na straně druhé je nutno konstatovat, že všechny dílčí části byly prakticky odzkoušeny a fungovaly. Předloženou diplomní práci doporučuji k obhajobě a navrhuji bodové hodnocení 85 bodů.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Posudek oponenta

Sekora, Jiří

Cílem práce pana Blahoslava Kašpara bylo studium biologické zpětné vazby, konkrétně monitorování alfa aktivity mozku. Úkolem bylo navrhnout bateriově napájené zařízení pro snímání aktivity s výstupem adaptovaným pro potřeby dalšího využití. Teoretická část práce řeší problematiku biologické zpětné vazby, popsán je signál EEG a vlastnosti snímacích elektrod. Část je věnována i rešerši bezpečnostních požadavků a příslušných norem. Vlastní práce obsahuje blokové schéma a systémový návrh přístroje. Zařízení je řešeno i obvodově. Schémata jsou přehledná, srozumitelná, potřebné výpočty jsou v práci uvedeny. Navržené zařízení bylo postaveno na nepájivém poli - domnívám se, že vhledem k této skutečnosti a s ohledem na práci se vstupním napětím o velikosti kolem 50 µV nemohla být správná funkce ověřena. Díky tomu nemohl být určitě splněn bod 6) zadání. Po formální stránce mám drobnou výhradu - členění na jednu dílčí podkapitolu je nelogické a zbytečné (části 3.1, 4.3.1, 7.3.1, 7.5.1). Po stránce gramatické se v práci vyskytuje pár prohřešků vůči pravidlům. V práci student používá dostatečné množství relevantní literatury, která je správně zapsána a v práci odkazována. Vzhledem k výše uvedeným výhradám, ale i dosaženým výsledkům hodnotím práci studenta Blahoslava Kašpara známkou "velmi dobře" a přikládám otázku k obhajobě.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Otázky

eVSKP id 51843