KRATOCHVÍL, Z. Studium stability biopolymerů pomocí technik rozptylu světla [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Kalina, Michal

Předložená bakalářská práce Zdeňka Kratochvíla představuje poměrně novou oblast výzkumu na Fakultě chemické VUT v Brně zabývající se využitím technik rozptylu světla ke studiu stálosti a agregačních procesů biopolymerů a biokoloidů. Cílem studenta bylo zejména optimalizovat experimentální metodiku pro využití v dané oblasti. Z předložené práce je zřejmé, že student se tohoto úkolu zhostil opravdu důkladně, o čemž svědčí zejména množství provedených experimentů a získaných experimentálních dat. Z pozice vedoucího bakalářské práce musím vyzdvihnout studentovu svědomitost, důslednost a samostatnost. To se projevilo jednak při uvážlivém sestavování časového harmonogramu jednotlivých experimentů, ale i při následném zpracovávání a diskuzi naměřených dat. Výsledky této bakalářské práce budou jistě sloužit jako výborný odrazový můstek pro navazující výzkum. Vytyčené cíle bakalářské práce Zdeňka Kratochvíla byly dle mého názoru splněny ve všech bodech. Z výše uvedených důvodů práci doporučuji k obhajobě a hodnotím ji stupněm „výborně“ (A).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Sedláček, Petr

Zdeněk Kratochvíl se v rámci řešeného tématu bakalářské práce zaměřil na ověření využitelnosti metod rozptylu světla při testování koloidní (příp. chemické) stability biopolymerů. Úspěšné vyřešení tohoto úkolu představovalo nezbytný krok pro správnou implementaci těchto analytických technik do výzkumu biokoloidních systémů na FCH VUT a mohu konstatovat, že autor předložené práce si s tímto úkolem poradil vynikajícím způsobem. Teoretická část práce je jak po stránce obsahové, tak i formální, perfektně zpracovaná. Poskytuje přehledně členěný, příjemně čtivý a obsahově bohatý exkurz do dané problematiky, který by svojí kvalitou bez problémů obstál jako studijní opora pro studenty kurzu koloidní chemie. V rešeršní části (Současný stav řešené problematiky) student prokázal schopnost zpracovat a srozumitelně prezentovat důležité poznatky získané četbou odborné literatury. Co se týče kvality a celkového počtu odkazovaných literárních zdrojů (celkem 67), práce může směle konkurovat leckteré běžně předkládané diplomové práci! Také experimentální část svým rozsahem výrazně převyšuje nároky kladené na bakalářské práce. Pro posouzení využitelnosti 2 (někde i 3) rozptylových technik pro stabilitní analýzu biopolymerů autor posuzoval 5 různých experimentálních vlivů (koncentrace, čas, teplota, UV záření, iontová síla) a měření prováděl s širokou skupinou 10 biologicky zajímavých organických látek. Nejistotu konkrétních získaných výsledků sice poněkud zvyšuje to, že měření nebyla opakována, to však autor bere v úvahu a v práci několikrát zmiňuje a vysvětluje převážně metodickým zaměřením práce. Také k vyhodnocení a diskuzi výsledků student přistupuje nápaditě, přestože např. se způsobem vyhodnocení kinetických experimentů by se dalo polemizovat (viz níže uvedená otázka k obhajobě). Předložená bakalářská práce Zdeňka Kratochvíla každopádně představuje vynikající absolventskou práci a jako takovou ji doporučuji k obhajobě s hodnocením „Výborně (A)“.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 77281