REŽŇÁK, P. Návrh RC sinusového oscilátoru s aktivními funkčními bloky [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Kartci, Aslihan

The final project of Patrik Reznak deals with designing RC sinusoidal oscillator based on analog active building blocks. It is written in English, has total 43 pages and divided 5 chapters. It contains 39 references and it is evident that student worked with a lot of literature and list seems to be up-to-date. Core of this work are in chapter 3 and chapter 4. In chapter 3, the design and PSpice simulation results of the proposed two circuits elaborated. In chapter 4, the layout of the circuits are presented and shown the measurement results. However, the obtained results are not discussed so that the main focus or aims of doing these measurements are not clearly explained. That’s why; the technical part of the final project is weak. Student completed the given jobs almost on time. From formal point, the project is written carefully.

Navrhovaná známka
E
Body
58

Posudek oponenta

Šotner, Roman

Student se v práci zabývá návrhem RC oscilátoru s netradičními aktivními prvky. Práce je psána anglicky, což je na této úrovni studia dost nezvyklé. Úvodní část práce řeší detailní literární rešerši různých zapojení a diskuzi možností již známých řešení. Následuje základní dělení obvodů oscilátorů dle obecného principu a teorie vzniku oscilací (to by podle mne mělo být hned na začátku práce, pak teprve rešerše). Následuje diskuze používaných aktivních prvků. První vybraný (na základě rešerše) oscilátor je založen na prvku CFOA (transimpedanční zesilovač) a návrhu na základě částečné impedanční sítě. Druhý rozebíraný obvod používá fázovací články v uzavřené smyčce. Aktivní prvky MCDBA jsou behaviorálně modelovány taktéž za pomoci CFOA. Oba obvody byly simulovány v PSpice, ale bohužel bez návrhu a využití systému stabilizace amplitudy. To způsobuje v některých případech viditelné tvarové zkreslení (či omezení saturací aktivních součástek) výstupních průběhů. Některé výsledky indikují užitečný fázový posuv (např. 90 stupňů) mezi generovanými signály, ale není provedena bližší analýza a zjištění jeho hodnoty. V práci mi chybí posouzení výrobního rozptylu součástek na parametry oscilátorů (amplitudy, kmitočty, fáz. posuny, THD, …) a taktéž studium přeladitelnosti oscilátorů (čím ladit a pokud je to možné, tak případně ladící charakteristika a vliv ladícího procesu na generované signály a fázové posuvy). Jakási přeladitelnost byla vyzkoušena změnou hodnot pracovních C, ale v jednom případě je to možné i změnou hodnoty rezistoru. Kapitoly simulací a experimentálních výsledků postrádají podrobnější diskuze a komentáře výsledků (pouze nadpis a pod ním jedna věta o tom co je na následujícím obrázku). Experimentální výsledky potvrzují závěry simulací (prakticky stejně nevhodné chování a tvarové zkreslení bez systému stabilizace amplitudy). Student testoval zapojení na kontaktním poli i na vyrobené desce plošných spojů, kde se oscilátory chovají o poznání lépe. Postrádám porovnání měřením získané hodnoty kmitočtu oscilací se simulací a teorií. Formální stránka práce nepatří k nejlepším (nepoužívání indexů, některé obrázky jsou nekvalitní a nejednotné). Spektra (FFT) vyjádřená v absolutním měřítku jsou pro potřebu vyšetření spektrální čistoty generovaného signálu nepoužitelná (osa y musí být v dBV nebo logaritmická – jinak nejsou vyšší spektrální složky vidět). Můj dojem je, že na úvodních částech textu nese významný podíl vedoucí práce, protože směrem k simulacím, experimentům a závěru kvalita práce i formální stránky upadá (žádné diskuze, minimum komentářů výsledků) a je vidět, že poslední pasáže vznikaly ve velkém chvatu. Zadání práce bylo splněno, ale kvalita výsledků a závěry z experimentálních prací a simulací nejsou moc uspokojivé.

Navrhovaná známka
D
Body
60

Otázky

eVSKP id 112276