NAVRÁTIL, P. Přístrojová napájecí jednotka [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Tománek, Radek

Cílem diplomové práce bylo vyvinout a vyrobit blok napájecí jednotky uzpůsobený pro zástavbu do pobočkové telefonní ústředny. To kladlo požadavky nejenom na splnění potřebných úrovní výstupních napětí včetně důrazu na dosažení co nejnižšího šumu, jejich proudovému dimenzování a také na konstrukční řešení. Vyžadovaná modulární koncepce s omezeným vyhrazeným prostorem výrazně komplikovala návrh desek plošných spojů. Dále bylo nutné se vypořádat s definovanými požadavky na komunikační rozhraní s nadřazenou jednotkou (sběrnici) a komunikačním protokolem. Student byl při zpracování práce ve všech oblastech velice samostatný a konzultací, převážně v online formě, využíval spíše výjimečně. Oceňuji zejména technickou stránku práce, kterou student zpracovával s velkou pečlivostí. Velká část práce se věnuje velice detailnímu popisu návrhu většiny elektronických součástek. Nejenom při návrhu všech schémat, ale také během oživování student prokázal dobré porozumění řídicí i výkonové elektronice a schopnost řešit závady. Bez problémů si také poradil s naprogramováním mikrokontroléru. Formální stránka práce je na přijatelné úrovni. Celkovou úroveň však snižují místy se vyskytující nevhodné formulace, překlepy nebo i pravopisné chyby. Z práce je patrné, že všechny části jednotky byly úspěšně oživeny a zadání bylo splněno. Proto práci jednoznačně doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Vorel, Pavel

Předložená diplomová práce je po odborné stránce velmi kvalitně zpracovaná. Přesto bych si dovolil autorovi práce dát malou radu - a to „že méně je někdy více“. V budoucích technických zprávách by bylo asi vhodné rozlišit, co je stěžejní a co okrajové a vyvarovat se frenetickému detailnímu popisu okrajových skutečností. Podstatnější části se v záplavě informací mohou již umdlévajícímu čtenáři ztrácet, výstižnost a přehlednost utrpí. Uvědomíme-li si, že jádrem práce jsou v podstatě jednoduché blokující měniče malého výkonu se standardním řízením obvody UCXXXX a jeden malovýkonový střídač, působí opravdu nepatřičně, že seznam použitých symbolů má více než 9 stran! Odborné hledisko: V práci jsem nalezl několik nedostatků, které nejsou závažné. Např. v kap. 3.4 je chybné tvrzení: „Proud tekoucí síťovým kondenzátorem je střední proud tekoucí primárním vinutím….“. Na straně 32 je pak podivně nejasná informace: „Díky uchovávání energie vzduchová mezera do jisté míry brání přesycení jádra“. Před rovnicí (3.44) je zavádějící tvrzení: „Přepínací ztráty tranzistoru jsou způsobeny nabíjením a vybíjením jeho parazitních kapacit.“ Rovnice (3.58) nebo (4.70) představují neužitečné výpočty, které v praxi nebudou vůbec realistické díky dominantnímu vlivu parazitní kapacity vinutí tlumivky. Na str. 30 je nestandardní pojem „Patočkova minimalizace jádra“. Na str. 59 je zaměněn pojem indukčnost za pojem indukce: „Pro návrh transformátoru se uvažovala maximální indukčnost 0,3 T“. Na str.49 se píše, že Schottkyho dioda má velmi krátkou dobu zotavení řádově v pikosekundách – ve skutčnosti spíš netrpí problémem zotavení vůbec a projevuje se jen její kapacita. V práci byly pracně teoreticky navrhovány snubber RC články, ovšem výsledné hodnoty kapacit 10pF nebo 20pF jsou z praktického hlediska nesmyslně malé a nebudou mít žádný účinek. Formální hledisko: V práci se občas vyskytují hrubé gramatické chyby, např: Str. 56: „Rezistor R2 z obrázku svádí malé proudy, aby nerozsvítili diodu uvnitř optočlenu O3.“ Str. 68: „ Zpětná vazba zdrojů s TL431 byla nakonec stabilizována přidáním elektrolytických kondenzátorů, které snížili jakost výstupního filtru“. Str. 70: „Pro zjištění parazitní indukčnosti a kapacity byly provedeny dvě měření“. Uvedené nedostatky nejsou závažné, oceňuji množství odvedené práce a práci doporučuji k obhajobě. Navrhuji hodnocení A.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 151460