HOFEREK, J. Signálový analyzátor na bázi univerzálního USB DVB-T přijímače [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.
Hlavním cílem práce byla implementace spektrálního analyzátoru a dekodéru signálu zvoleného komunikačního protokolu na bázi USB DVB-T přijímače, který je použitý jako univerzální RF přijímač. Student si pro práci vybral prostředí Matlab a Python. Pro implementaci dále zvolil RDS s cílem dekódovat informace o rozhlasových stanicích v pásmu FM. Student využil existujícího rozhraní pro komunikaci mezi přijímačem a prostředím Matlab. Vlastní práce spočívá v implementaci skeneru spektra rozmítáním frekvence přijímače. Výsledkem jsou dva skripty pro Matlab a Python jednoduchý model v Simulinku a v GNU radiu, které spočívají v propojení několika málo existujících základních bloků. Student se vůbec nezabýval implementací dekodéru RDS signálu. V průběhu práce byl několikrát upozorněn na nedostatečné průběžné výsledky. V práci se vyskytují překlepy a chyby formátování textu. Zásadní část zadání nebyla splněna.
Student se v práci zabýval využitím běžně dostupného USB DVB-T přijímače jako velmi levného SDR. Práce začíná popisem základních metod a principů softwarového zpracování dat a SDR a poté následuje bližší popis konkrétního USB DVB-T přijímače. Další části textu jsou věnovány popisu vlastní praktické práci studenta. Tím je velmi jednoduchý spektrální analyzátor a FM přijímač (ačkoli v zadání byl uveden QPSK detektor) realizovaný v různých jazycích (Python a MATLAB). Bohužel zmíněný spektrální analyzátor je realizován v podstatě pouze bloky příjmu dat, FFT a zobrazení, bez žádných jiných možností, např. zobrazení výstupu v logaritmickém měřítku. Taktéž postrádám ukázku zobrazení větší části spektra – ačkoliv daný přijímač je schopen příjmu v rozsahu 24—1766 MHz, v práci je zobrazeno spektrum pouze 100—110 MHz. Práce obsahuje občasné mylné a zavádějící tvrzení. Na druhou stranu je třeba říci, že nad rámec zadání student demonstroval možnosti použití daného USB DVB-T přijímače na platformě Raspberry Pi a mobilním telefonu s operačním systémem Android. Po formální stránce práce obsahuje velké množství stylistických a interpunkčních chyb a mohla by být lépe strukturovaná.
eVSKP id 84607