LALOVIĆ, G. Modelování střídavých pohonů v jazyce Modelica [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Václavek, Pavel

Student pracoval na bakalářské práci samostatně s přiměřeným využitím konzultací. Během řešení tématu přicházel iniciativně s novými řešeními. Výsledkem jsou prakticky využitelné modely pohonů v prostředí OpenModelica. Student efektivně řešil problémy, které vznikly při zpracování tématu, zejména v oblasti implementace FMI standardu. Řešení bakalářské práce se student věnoval s přiměřenou intenzitou. Pracovní nasazení a dosažené výsledky lze považovat za dobré. Větší pozornost bylo vhodné věnovat zpracování písemné zprávy, která je poměrně stručná. Student prokázal své technické schopnosti a znalosti nutné pro řešení komplikovaných úloh v oblasti modelování pohonů. Práci doporučuji k obhajobě a navrhuji klasifikaci B.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Posudek oponenta

Otava, Lukáš

Zadání bakalářské práce pana Gorana Laloviće na téma Modelování střídavých pohonů v jazyce Modelica je po stránce odborné středně náročné a po stránce časové je náročnější z hlediska objevování pro autora nového modelovacího jazyka Modelica a jeho implementace OpenModelica s otevřeným zdrojovým kódem. Vlastní text práce má 32 stran a je rozdělen do pěti kapitol. V úvodní kapitole autor popisuje matematický model asynchronního a synchronního motoru, kdy u synchronního motoru zmiňuje i konstrukční provedení rotoru. Rešerše modelovacích nástrojů není uvedena. V části OpenModelica autor prezentuje OpenModelica modely motorů, které vycházejí z knihoven programu OpenModelica a prezentuje průběhy simulací. Pro implementaci ztrát v motoru autor využil metody class parametrization modelling. Autor také správně provádí porovnání chování modelů z OpenModelica a Matlab-Simulink. Zmiňuje také tvorbu sub-modelů motorů s nastavováním parametrů pod maskou a tvorbu dokumentace modelů. Následující kapitola se věnuje vytvoření mezivrstvy pro použití modelů z OpenModelica v prostředí Matlab/Simulink pomocí FMI standardu. Student se musel zorientovat v různých softwarových nástrojích a řešit problémy s jejich kompatibilitou pomocí dalších postupů, které student vhodně zdůvodňuje. Z formálního hlediska je práce na dobré úrovni. Pouze obrázek 3 není čitelný. Uvítal bych, kdyby byly v OpenModelica schématech naznačeny podrobněji veličiny spojující jednotlivé bloky, případně jakými rovnicemi jsou bloky realizovány. Příloha obsahuje soubory modelů zmiňované v práci a dále skripty pro nastavování parametrů výsledným FMU souborům. Matlab-Simulink modely nejsou v příloze obsaženy. Předložená práce svědčí o bakalářských schopnostech studenta, doporučuji ji k obhajobě a navrhuji hodnocení B – 82 bodů.

Navrhovaná známka
B
Body
82

Otázky

eVSKP id 73459