MIKULÁŠEK, F. E-learning jako prostředek výuky na vysokých školách [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.
Bakalářská práce se zabývá tématem e-learningu na vysokých školách. Práce je rozdělena do několika kapitol. Po úvodní části se autor zaměřuje na historický vývoj e-learningu. Další kapitola pojednává o aktivitách na internetu, které podporují motivaci a zapojení studentů. Následující dvě kapitoly zmiňují negativní vliv e-learningu a způsoby měření jeho efektivity. Dále autor nastiňuje možné budoucí trendy v oblasti e-learningu. Poněkud netradičně je další kapitola pojata jako závěr teoretické části práce, kde autor uvádí svůj názor na danou problematiku. Teprve potom následuje poslední kapitola, která je praktickou částí bakalářské práce a pojednává o provedeném výzkumu, přičemž výzkumná zjištění jsou shrnuta v závěru této kapitoly. Seznam literatury obsahuje celkem 22 zdrojů, z nichž většina je elektronických. Z hlediska jazykové úrovně je práce průměrná, přičemž se v ní nachází větší množství gramatických chyb. Opakovaně chybí členy před podstatnými jmény. Dále se v práci nacházejí nevhodně zvolená slova a předložky, občas chybí podmět, předmět či přísudek. Zřídka je možné sledovat chybný slovosled, chybějící čárky či naopak dvě tečky na konci vět apod. Po stylistické stránce je práce psána spíše neformálním jazykem a nezachovává si objektivní přístup. Často se v práci vyskytují hovorové obraty či stažené tvary. Autor prolíná celý text vlastními názory, takže se jedná spíše o populárně vědecký styl. Celá práce je většinou koherentní, avšak smysluplnost textu je částečně narušena chybějící závěrečnou kapitolou. Obsah práce splňuje zadání bakalářské práce a téma bylo zpracováno dostatečně. Praktická část práce je vhodně doplněna grafy, na většinu z nich však nejsou odkazy v textu. Dalším nedostatkem je chybějící kapitola s přílohami použitých dotazníků, které se nacházejí pouze na přiloženém CD disku, a tudíž je problematické se v praktické části orientovat. Po formální stránce je možné v celé práci sledovat nedůslednost autora – nesouhlasí čísla stránek v obsahu s posledními kapitolami, název poslední kapitoly je v obsahu a v textu jiný, u citace práce je obsah stanoven na 18 stran, nikoliv na stávajících 30 apod. Dalším nedostatkem jsou citace, neboť některé internetové zdroje jsou citovány pouze v textu, ale nenacházejí se v seznamu literatury. Bakalářskou práci doporučuji k obhajobě a hodnotím ji známkou C.
Předložená práce se zabývá tématem různých způsobů využití e-learningu na vysokých školách. V úvodní části práce se autor věnuje popisu historického vývoje e-learningu. V další části jsou specifikovány různé faktory ovlivňující efektivitu e-learningu a v této souvislosti jsou zmíněny rovněž jeho potenciální negativní dopady. V samém závěru teoretické části se autor pokouší odhadnout vývoj e-learningu v blízké budoucnosti. Praktická část práce je potom věnována analýze výsledků dotazníkového šetření na téma e-learningu, jež bylo provedeno mezi studenty a vyučujícími FEKT VUT. Práce je psána populárně naučným stylem, který odpovídá zvolenému tématu, nicméně lze vysledovat poměrně výrazné tendence k použití neformálního jazyka. Konkrétně se jedná o izolovaný výskyt frázových sloves a použití stažených tvarů. Z hlediska gramatického je práce na poměrně dobré úrovni, nicméně ani zde se autor nevyhnul některým drobným chybám souvisejícím s užitím předložek či členů, případně se jedná o chyby vzniklé pravděpodobně v důsledku nepozornosti či nedostatečné kontroly (např. chybějící písmena či celá slova). Po formální stránce práce vykazuje celou řadu drobných nedostatků a nepřesností. Uvedené obrázky a grafy text vhodným způsobem doplňují, nicméně přímé odkazy v textu na ně zpravidla chybějí. Číselné označení závěrečných stran práce není v souladu s informacemi uvedenými v obsahu a pro nadpisy uvedené v úvodu práce jsou použity různé druhy písma. Některé citované zdroje nelze dohledat v seznamu literatury. Z hlediska obsahu bylo zadání práce splněno, avšak zvýšení celkové úrovně práce by výrazně prospělo doplnění závěrečného shrnutí celé práce a také kapitoly s přílohami použitých dotazníků, jež lze dohledat pouze na přiloženém CD. Rovněž úvodní část práce (Chapter 1 – Introduction) nelze považovat z hlediska rozsahu za zcela dostatečnou. Celkově se také celou prací prolíná poněkud subjektivní přístup ze strany autora. Navzdory výše uvedeným výtkám, předložená práce veškeré požadavky splňuje, doporučuji ji tedy k obhajobě a hodnotím ji známkou C – 78 bodů.
eVSKP id 111826