PIŠŤÁČEK, K. Vliv cílené modifikace třecích povrchů na součinitel tření u nekonformních povrchů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Koutný, Daniel

Práce je velmi dobré úrovni. Diplomant prokázal znalosti jak v oblasti konstrukce, tak v oblasti analýzy a programování. Za významnou část práce považuji odladění měřicí aparatury včetně ovládacího programu, což potvrzují i úspěšně realizované experimenty. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Náhlík, Luboš

Pan Bc. Karel Pišťáček si zvolil jako téma své diplomové práce Vliv cílené modifikace třecích povrchů na součinitel tření u nekonformních povrchů. V rámci plnění cílů práce byly provedeny úpravy optického tribometru pro účely měření tření v kontaktu mezi kuličkou a rovinným diskem. Součinitel tření byl stanovován na základe velikosti krouticího momentu na kuličce, který byl měřen snímačem krouticího momentu T20WN. Pro záznam a zpracování signálu ze snímače byl vytvořen software v prostředí LabView, který umožnil provádět měření součinitele tření pro zvolené podmínky (zatížení kontaktu, rychlosti třecích povrchů a zvolenou hodnotu prokluzu). Pro zjištění vlivu cílené modifikace topografie třecího povrchu na součinitel tření bylo provedeno srovnání velikosti součinitele tření hladké a texturované kuličky. Práce tématicky zapadá do dlouhodobého vědecko-výzkumného zaměření Ústavu konstruování FSI VUT v Brně a navazuje také na předchozí diplomové a disertační práce absolventů tohoto ústavu. Konstatuji, že diplomant splnil veškeré cíle práce při použití vhodných prostředků. Mezi vytčené cíle práce patřilo zejména: stanovení součinitele tření na tělese s hladkým povrchem, stanovení součinitele tření na tělese s texturovaným povrchem, srovnání obou měření, návrh příruby pro snímač kroutícího momentu a výběr vhodné pojistné spojky. Je třeba podotknout, že nad rámec své diplomové práce diplomant realizoval také měření tloušťky mazacího filmu. Po formální stránce je práce, jenž představuje 66 stran textu a příslušnou výkresovou dokumentaci, zpracována velmi dobře a svědčí o dobrém diplomantově přehledu a schopnosti formulovat závěry z vlastní výzkumné činnosti. Řazení jednotlivých kapitol je logické a autor se dopouští jen minima gramatických chyb. Grafická stránka práce je na velmi dobré úrovni. Diplomant se sice nevyhnul některých formálním chybám z nichž uvádím jako příklad: nezobrazující se rovnice 4 a 5 v PDF verzi DP, ne vždy dobře popsané veličiny vyskytující se ve vzorcích, neúplný seznam použitých symbolů (jenž bych navíc navrhoval řadit abecedně) či chybějící odkazy v textu na literaturu [7], [12-14] uvedenou v seznamu použitých zdrojů. Uvítal bych také rozsáhlejší literární rešerši zaměřenou do oblasti stanovených cílů práce. Po věcné stránce mám jen jednu připomínku specifikovanou níže v otázce k obhajobě. Vzhledem k výše uvedenému navrhuji hodnocení A a doporučuji práci k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací C
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 29537