KOPOREC, L. Charakterizace tříelektrodového elektrochemického senzoru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Majzlíková, Petra

Student Lukáš Koporec se v rámci své bakalářské práce zabýval charakterizací elektrochemického tlustovrstvého tříelektrodového senzoru s uhlíkovou pracovní elektrodou, který byl připraven v Laboratoři mikrosenzorů a nanotechnologií. V teoretické části práce věnoval svoji pozornost technologii tlustých vrstev, druhům elektrod a vybraným elektroanalytickým metodám. Velmi pěkně pak vypracoval rešerši, ve které shrnul současný stav problematiky charakterizace tlustovrstvých elektrochemických senzorů a jejich využití při detekci látek ve vodných roztocích. Teoretickou část práce student vypracoval zcela samostatně s využitím literatury doporučené vedoucí i jím vyhledané. Použitá literatura zahrnovala také adekvátní množství anglicky psaných vědeckých publikací. V experimentální části práce student studoval chování tlustovrstvého tříelektrodového senzoru v několika různých roztocích, které jsou často využívány jako základní roztok při elektrochemické detekci látek z vodného prostředí. Dále pak sledoval vliv předúpravy tohoto senzoru na výslednou odezvu a opakovatelnost obdržených výsledků. Provedl také porovnání s tříelektrodovým systémem, který byl tvořen zapojením tří standardních komerčních elektrod. Naměřené výsledky student zpracoval do formy tabulek a grafů, které uvedl a komentoval v části práce Výsledky a diskuze. K řešení bakalářské práce student přistupoval aktivně. Pravidelně se účastnil dohodnutých schůzek a docházel do laboratoře, kde samostatně pracoval. Využíval konzultací a projevoval zájem o studovanou problematiku. Pravděpodobně z nepozornosti a přemíry výsledků elektrochemických měření však student v práci neuvádí výsledky optického pozorování studovaných senzorů, což bylo jedním z dílčích cílů zadání jeho bakalářské práce. Vzhledem k zjištěným výsledkům optické charakterizace studovaných senzorů tento nedostatek nepovažuji jako závažný a zadání považuji za splněné. Věřím, že tato práce splňuje požadavky kladené na bakalářskou práci a že bude přínosem pro další výzkum v Laboratoři mikrosenzorů a nanotechnologií. I přes zmíněné nedostatky práci doporučuji k obhajobě a hodnotím ji stupněm B (84 bodů).

Navrhovaná známka
B
Body
84

Posudek oponenta

Prášek, Jan

Předmětem bakalářské práce byla oblast detekce látek z vodných roztoků pomocí tlustovrstvého tříelektrodového senzoru. Student se měl dle zadání seznámit s technologií tlustých vrstev v oblasti senzorů. Blíže měl prostudovat možnosti elektrochemické detekce látek a na základě získaných znalostí charakterizovat tlustovrstvý senzor s využitím elektrochemických a optických metod. Získané výsledky měl vyhodnotit a případně porovnat s výsledky udávanými v literatuře. Úkol vyžadoval zpracování množství literatury z oblasti tlustovrstvé technologie, elektrochemických analytických metod a tištěných senzorů, vybrání klíčových partií a jejich vzájemné logické navázání. Zde student prokázal dostatečnou schopnost nalézt odbornou literaturu a materiály týkající se dané problematiky. V teoretické části práce se student zabývá tlustovrstvou technologií, elektrochemií a elektrochemickými analytickými metodami. Velmi kladně hodnotím shrnutí současného stavu řešené problematiky z pohledu detekce látek na tištěných elektrodách. V praktické části práce se student zabývá elektrochemickou charakterizací tříelektrodového elektrochemického senzoru pomocí standardního redoxního páru ferro/ferrikyanidu draselného. Naměřené výsledky student zpracoval a vynesl do grafických závislostí, které dle mého názoru neokomentoval dostatečně výstižně. Experimentální část práce na mne nepůsobí příliš uceleným dojmem a často jsem se v textu z důvodu nevhodné interpretace některých experimentů ztrácel. Také mi zde chybí optická charakterizace a porovnání výsledků s literaturou. Formální zpracování diplomové práce je na dobré úrovni. Přesto se zde vyskytly drobné nedostatky, jako je horší kvalita některých obrázků v teoretické části, rozdělená věta na str. 27, chybějí značky na osách některých grafů apod. Ke gramatické stránce práce se vzhledem k jazyku práce nemohu vyjádřit. Svými výsledky práce přispívá k řešení problematiky v oblasti tištěných elektrochemické senzorů. Kvalita zpracování odpovídá požadovanému standardu. Zadání práce nepovažuji za zcela splněné, ale i přesto je vidět, že student odvedl spoustu práce. Bakalářskou práci proto doporučuji k obhajobě a vzhledem k výše uvedeným nedostatkům ji hodnotím stupněm C 70b.

Navrhovaná známka
C
Body
70

Otázky

eVSKP id 74200