DAVYDENKO, V. E-tivities: efektivní způsob učení se jazykům? [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Langerová, Petra

V úvodu je třeba zmínit, že kromě jednoho úvodního setkání zhruba v polovině semestru autor práci s vedoucím nekonzultoval a práci odevzdal bez jakékoli kontroly vedoucím práce. Výsledkem je práce po obsahové stránce splňující zadání, ale z hlediska jazykového a formálního vykazuje mnoho závažných nedostatků. Obsah lze rozčlenit do části teoretické, ve které definuje e-learning jako takový, zmiňuje jeho formy, historii a výhody a nevýhody. V části praktické popisuje dvě elektronické platformy, placenou online školu Skyeng a bezplatnou aplikaci Duolingo. Autor si dal s obsahem velmi záležet, v teoretické části odkazuje na relativně dostatečnou baterii odborné literatury, převážně českého původu, jejíž obsah parafrázuje a překládá, bohužel se zde projevuje jeho velmi nízká jazyková úroveň a malé povědomí o formálních náležitostech citací a odborného stylu obecně. Jazykové chyby jsou zastoupeny velmi hojně především ve slovosledu a syntaxi, a také při používání předpřítomného času. V praktické části se zcela odchyluje od formálního stylu jazyka, objevují se zkrácené slovesné formy, expresivní výrazy doplněné vykřičníky, a jeho styl celkově spíše připomíná internetovou recenzi na uživatelský software než bakalářskou práci. Formálních chyb je opravdu mnoho. Kromě překlepů v angličtině i češtině, nenavazujících řádků, opakujícího se odstavce ve dvou různých částech práce také chybí odkazy na zdroj informací, ze kterého autor čerpal při popisu historie, a autor se v textu mnohokrát odkazuje na zdroje, které ale neuvádí v seznamu literatury (např. Zounar 2009, Liška and Zacpal 2008, nebo Vanka 2008), případně jména autorů komolí. I přes tyto závažné nedostatky doporučuji práci k obhajobě s hodnocením E/55 bodů.

Navrhovaná známka
E
Body
55

Posudek oponenta

Jašková, Jana

Cílem bakalářské práce bylo popsat historii, základní pojmy z oblasti e-learningu a zaměřit se na jeho výhody a nevýhody. Celá práce je velmi rozsáhlá a obsahuje velké množství informací podložených literaturou, nicméně v některých případech nejsou tyto zdroje uvedeny v seznamu literatury. V první polovině práce se autor zaměřuje na problematiku e-learningu včetně jeho historie, forem, výhod a nevýhod. Dále pokračuje praktická část práce, která se zaměřuje na autorovu osobní zkušenost s online školou angličtiny (Skyeng) a s aplikací k učení se angličtiny (Duolingo). Tato část je doplněna obrázky a tabulkou, na které však nejsou odkazy v textu. Po jazykové stránce se v práci vyskytují gramatické chyby (např. nesprávné použití zájmen, chybný slovosled, věty bez sloves, podmětů či předmětů), které spolu s nedůsledným používáním interpunkce a častými překlepy v některých případech zabraňují pochopení textu. Dále autor v práci používá výrazy nevhodné pro odborný vědecký styl (např. první osobu jednotného i množného čísla, vykřičníky, otazníky). Celá práce není zcela koherentní, skládá se z velkého množství kapitol, podkapitol a odstavců, z nichž některé jsou tvořeny pouze jednou větou a na dvou místech práce se dokonce nacházejí dva stejné odstavce. Místy je text graficky nesourodý, vyskytují se zde dlouhé mezery uprostřed vět či různá velikost písma a řádkování. Z výše uvedených důvodů hodnotím práci známkou E (55 bodů).

Navrhovaná známka
E
Body
55

Otázky

eVSKP id 119347