CZAJTÁNYI, R. Testování distribučních transformátorů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Krbal, Michal

Odevzdaná práce obsahuje všechny body zadání, nicméně odborná kvalita textu je na nižší úrovni a rozsahem/počtem stran odpovídá nejnižší stanovené mezi pro DP. Teorii zásadních kapitol, popisujících moderní diagnostické metody – měření částečných výbojů a FRA, je v práci věnováno velmi málo prostoru. V práci také postrádám srovnání platných norem pro jednotlivé prováděné zkoušky – například rozšířením Tab. 2-1. Vůbec nebo velmi obtížně lze pochopit princip můstkového měření uvedený na Obrázku 2-5 a prakticky i na ostatních schématech blokově popisujících použité metody. Zbytečně a nevyváženě dlouhý je použit popis technického vybavení a nerelevantních funkcí použitých měřicích přístrojů. Při měření PD chybí nastavený frekvenční rozsah a u ostatních měření také uvedené atmosférické podmínky. Výsledky jednotlivých měření FRA (amplitudové a fázové charakteristiky) jsou pouze vloženy do přílohy práce bez další analýzy, potřebného komentáře, případně zjištěných informací o aktuálním stavu transformátoru. Vedle výše uvedeného se v práci vyskytují nevhodné a nepřesné technické výrazy, nepřesná pojmenování a četné jsou také špatně uvedené informace, překlepy a nevynechané mezery. Z pohledu vedoucího musím z části negativně hodnotit činnost studenta během semestru. Student se vypracování práce věnovat nesouvisle, prakticky nevyužil možných konzultací a práci nepředkládal ke kontrole. Pozitivně mohu hodnotit pouze účast studenta na dílčích prezentacích a zvýšenou aktivitu ke konci semestru. I přes výše uvedené nedostatky jsem přesvědčen, že se student v dané problematice orientuje, a proto práci doporučuji k obhajobě u SZZ. Hodnotím 60 body – D.

Navrhovaná známka
D
Body
60

Posudek oponenta

Pelikán, Luděk

Diplomová práce Róberta Czajtányiho se zabývá zkouškami a diagnostikou distribučních transformátorů. V první části práce autor tyto zařízení popisuje a uvádí jejich rozdělení. Rozsah této kapitoly je velmi krátký, jsou zde uvedené pouze dva zdroje literatury. Není tedy zřejmé, do jaké míry autor rozumí fyzikální podstatě testovaných zařízení. V další části autor popisuje elektrické zkoušky distribučních transformátorů, z nichž byly některé i prakticky realizovány. Některá uvedená schémata v této kapitole jsou nesrozumitelná a některé odkazy k rovnicím jsou chybné. Teoretickému rozboru měření částečných výbojů i jiných zkoušek mohlo být věnováno mnohem více prostoru. V poslední části práce student popisuje praktické měření na olejovém distribučním transformátoru. U popisu měření částečných výbojů postrádám uvedení důležitých informací, jako je nastavení měřicího přístroje a velikost kalibračního impulsu. Vhodné by bylo i přiložení fotek zapojení měřeného zařízení. Velmi zajímavou součástí práce je diagnostika transformátoru pomocí frekvenční analýzy, pomocí které lze podle uvedeného teoretického rozboru jednoduše zkoumat a vyhodnocovat stav zařízení a byla prakticky prováděna pomocí Analyzátoru MIDAS. Autor provedl sekvenci tohoto měření, ale naměřená data nejsou dostatečně popsána k jejich možnému pochopení hlouběji neseznámeným čtenářem. Celkový rozsah vytvořeného dokumentu je velmi úzký, práce obsahuje časté formální chyby. Nicméně, z práce lze vypozorovat, že se student ve zkouškách distribučních transformátorů zorientoval a provedl čtyři různé typy měření. I přes uvedené nedostatky práce splňuje všechny body zadání, proto ji doporučuji k obhajobě u SZZ a hodnotím 55 body.

Navrhovaná známka
E
Body
55

Otázky

eVSKP id 134899