KLEIN, K. Notifikační systém pro aplikaci rozšířené reality v Unity [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Materna, Zdeněk

Pan Klein přistoupil k tématu velmi zodpovědně, provedl pečlivou analýzu a návrh, velmi detailně a pravidelně jsme vše konzultovali. Na samotnou implementaci by bývalo bylo vhodné si vyhradit více času, ale i tak je díky vysokému nasazení v období před odevzdáním práce výsledek funkční a použitelný. 

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Informace k zadání Složitost zadání spočívala zejména v nutnosti seznámení se se specifiky aplikací využívajících rozšířenou realitu a speciálně pak notifikacemi v nich, přičemž toto téma není v literatuře příliš pokryté. Dále pak bylo potřeba analyzovat stávající stav aplikace AREditor pro vizuální programování robotů a seznámit se důkladně s jejími zdrojovými kódy a alespoň základně i se serverovou částí řešení. Dále bylo nutné komunikovat s vývojáři aplikace, aby výsledné řešení bylo dobře využitelné a mohlo být do aplikace výhledově začleněno.
Práce s literaturou Pan Klein si potřebné zdroje vyhledal, případně využil doporučení vedoucího.
Aktivita během řešení, konzultace, komunikace K řešení přistupoval velmi zodpovědně, průběh řešení jsme pravidelně konzultovali, na konzultace byl vždy připravený.
Aktivita při dokončování Text i samotná implementace byli dokončovány poněkud ve spěchu, ale finální funkční řešení mi bylo předvedeno a text jsem měl možnost připomínkovat. Zdržení přikládám poněkud náročnější fázi úvodní analýzy a návrhu vhodného řešení.
Publikační činnost, ocenění Implementovaný obecný balíček notifikačního systému pro AR aplikace je publikovaný na GitHubu a probíhá schvalování jeho zařazení do Unity Asset Store. Změny v aplikaci AREditor jsou v repozitáři pana Kleina a mohou tak být zařazeny do repozitáře výzkumné skupiny (nutná recenze kódu však neproběhla).
Navrhovaná známka
B
Body
80

Posudek oponenta

Chlubna, Tomáš

Výsledný notifikační systém je funkční a podle provedeného testování nabízí kvalitnější formát notifikací, než původní systém v programu AREditor. Textová zpráva pravděpodobně neprošla více iteracemi kontrol a obsahuje zbytečné nedostatky.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Náročnost zadání Cílem práce je implementace notifikačního systému pro použití v aplikacích pracujících a rozšířenou realitou. Práce zahrnuje studium a návrh vhodného uživatelského rozhraní bez negativního dopadu na viditelnost scény. Systém je určen zejména pro již existující nástroj AREditor, se kterým se autor také musel seznámit a své řešení v něm testovat za využití speciálního HW. Autor musel také komunikovat s vývojáři AREditoru a konzultovat vhodnost navržených elementů. Zadání je tedy komplexní.
Rozsah splnění požadavků zadání Všechny body zadání jsou splněny.
Rozsah technické zprávy Zpráva je informačně hodnotná a popisuje práci dostatečně.
Prezentační úroveň technické zprávy 89 Práce je vhodně strukturována a sekce na sebe logicky navazují. V úvodu mohly být použity číselné odkazy na popisované sekce. Odkazy v textu nejsou barevné, byla pravděpodobně odevzdána verze pro tisk. Obrázky místy nejsou dostatečně popsány, např. obrázky 4.6, 4.7 a 4.8 obsahují naprosto stejný, obecný, krátký popisek a není jasné na co se má čtenář zaměřit.
Formální úprava technické zprávy 68 V textu se nachází větší množství překlepů a špatných tvarů slov. Slohový útvar odborného technického textu byl dodržen, nicméně velmi časté použití první a druhé mluvnické osoby tento styl narušuje. Některé věty jsou hůře čitelné a nejasné. Znaky uvozovek nejsou konzistentní v celém textu. Není zcela jasné, proč jsou některé odstavce odsazeny a jiné ne v rámci jednoho bloku textu, např. na str. 28. Výpisy na stranách 34, 35, 38, 40 a obrázek 4.1 přesahují šířku odstavce. Na str. 39 se nachází nevhodné odsazení textu uprostřed odstavce. Před odkazem na poznámku pod čarou se často nachází nevhodně mezera, naopak u některých citací literatury zase mezera chybí či se citace nachází za tečkou. Bezprostředně navazující odkazy na poznámky pod čarou nejsou odděleny a působí jako jedno číslo (str. 15). Číselné odkazy nejsou vždy uvozeny typem objektu. Obrázky 2.8, 2.13, 3.2, 4.3 a 4.4 nejsou odkazovány v textu. Na str. 30 se nachází odkaz na neexistující obrázek. Výpis kódu na straně 42 není uvozen a není jasné co demonstruje.
Práce s literaturou 88 Zdroje jsou dobře vybrány a použity v textu, dodatečné informace jsou dobře umístěny v poznámkách pod čarou. U tvrzení jako na str. 16 „Dagmara Kukawka…vo svojom článku…odporúča" by bylo dobré jasně uvést odkaz do literatury. Zdroje [2,3] jsou duplikáty. V úvodu je zmíněno, že výsledek práce je publikován v Unity Asset Store, odkaz v příslušné poznámce pod čarou však nevede na stránku s produktem a odkaz není uveden nikde jinde v textu.
Realizační výstup 95 Výsledný balíček pro Unity engine nabízí možnost zobrazení vizuálně přívětivých notifikací použitelných v aplikacích s rozšířenou realitou. Výsledek odpovídá dobré analýze problému a požadavkům vycházejích z uživatelských zkušeností s programem AREditor. Pro účely testování byla také vytvořena samostatná aplikace demonstrující notifikace na jednoduché scéně. Kód je přehledný a zdokumentovaný v komentářích. V README souboru se nachází dvakrát odlišný popis složky „UnityProjects“.
Využitelnost výsledků Výsledný notifikační systém se zdá splňovat očekávání a pravděpodobně bude reálně nasazen v programu AREditor. Navíc je výsledný balíček v procesu zveřejnění pro použití dalšími uživateli jako samostatné rozšíření enginu Unity.
Navrhovaná známka
B
Body
84

Otázky

eVSKP id 144743