BARTÍK, O. MIL simulace elektrických motorů v reálném čase [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Blaha, Petr

Student přistoupil k řešení diplomové práce MIL simulace elektrických motorů v reálném čase svědomitě. Rozumně rozvrh čas a nedostal se do žádné časové tísně. Většinu problémů řešil samostatně, případně občasnou konzultací. Vedle modelování a řízení BLDC motorku a střídavého asynchronního motoru musel zabřednout do problematiky modelování mechatronických systémů, seznámit se s možnostmi automatického generování kódu v prostředí Matlab Simulink, s programováním SoC Zynq v jazyce C a VHDL. Výsledkem jsou dva modely elektrických motorů, které jsou v pevné řádové čárce implementované v programovatelném hradlovém poli, které je možné spojit s procesorem ARM, kde může běžet pomalejší mechanická část pohonu. Je tak možné řešit MIL, případně HIL simulaci. Je začleněn do řešitelského týmu projektu TAČR Cidam, kam také směřují některé výsledky z jeho diplomové práce. Výsledky své diplomové práce opublikoval na studentské soutěži EEICT 2017, kde se svým příspěvkem dosáhl solidního umístění. Student dle mého názoru prokázal při řešení diplomové práce výborné inženýrské schopnosti. Navrhuji hodnocení A 90 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Veselý, Libor

Předložená diplomová práce se zabývá Model In the Loop (MIL) simulacemi na platformě Zynq v reálném čase. Zadání lze považovat po stránce teoretické i časové za náročné. Práce je logicky a přehledně rozdělena do sedmi kapitol, které mají odpovídající rozsah. Práce je po jazykové stránce na dobré úrovni, avšak anglický abstrakt by si zasloužil lepší překlad. Po grafické stránce bych zlepšil kvalitu obrázků, velikost grafů a čitelnost legend. V současném stavu je vypovídající hodnota grafů velmi nízká. K práci bych měl několik připomínek. Na straně 11 je špatně vyjádřen číselný rozsah proměnné pro uvedený příklad (obrázek 8). Rovnice 7 na straně 12 je chybně. Na straně 14 je špatně vysvětlen princip BLDC motoru. Na straně 15 je špatný odkaz na literaturu 19. Literatura 19 se zabývá problematikou aritmetiky s pevnou desetinnou čárkou, avšak odstavec je věnován principu BLDC motoru. Přes všechny nedostatky práce musel diplomant proniknout do složité problematiky modelování elektrických pohonů, což vyžaduje výbornou orientaci v dané problematice. Největším přínosem diplomové práce jsou vytvořené matematické modely v aritmetice s pevnou desetinnou čárkou, které jsou použitelné v FPGA. Velmi užitečné je použití měřítek, protože odpadá nutnost kompilace FPGA a tím je sestavení MIL či HIL experimentu výrazně rychlejší. Zadání diplomové práce bylo splněno ve všech bodech. Práce svědčí o inženýrských schopnostech studenta a doporučuji ji k obhajobě. Navrhuji hodnocení B-85.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Otázky

eVSKP id 102853