BAINAR, P. Modelování rekonstrukce obrazu při CT RTG fluoroskopii [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.
Pro posluchače byla od samotného počátku práce na DP charakteristická mimořádná iniciativa a pracovní nasazení. Pravidelně navštěvoval konzultace a velmi zdařile reagoval na připomínky konzultanta. S velkou odbornou erudicí a přehledem řešil problémy mimořádně náročného zadání. Iniciativně rozvíjel původní myšlenku prosté simulace funkce a výstupů simulátoru. Výsledkem práce jsou tak vlastně simulátory dva, jeden pro didaktické účely a druhý pro účely kvantitativního hodnocení vlastností procesu CT RTG fluoroskopie v závislosti na volbě akvizičních a rekonstrukčních parametrů procesu. Pro posluchače je charakteristická příkladná práce s literaturou a schopnost iniciativně a samostatně řešit požadavky zadání. Předložená práce vysoce převyšuje současný standard závěrečných prací magisterského studia.
Autor předložené práce vypracoval diplomovou práci na téma modelování procesu rekonstrukce při CT RTG fluoroskopii. Práce je napsána 80 stranách, na dalších stranách jsou pak přílohy. Text je přehledně rozdělený do jedenácti kapitol a logicky sleduje zadání. Autor popisuje realizaci didaktického a analytického simulátoru a dále pak experimenty vedoucí k optimalizaci měření procesu zobrazení a samotné experimenty popisující vliv akvizičních a rekonstrukčních parametrů na proces zobrazení. Autor při řešení diplomové práce vychází ze své bakalářské práce, což zmiňuje hned v úvodu. V textu je pak zřejmé, kde na bakalářskou práci navazuje a lze konstatovat, že předložená práce představuje výrazné rozšíření. Při návrhu didaktického simulátoru autor provádí určitá zjednodušení s ohledem na výpočetní náročnost algoritmů. Ta jsou zřejmě potřeba. Avšak nabízí se otázka, zda autor neuvažoval implementaci pomocí paralelního zpracování na více jádrech procesoru, která jsou dnes běžná. Případně pak implementaci podstatných částí kódu v jazyce C/C++. Při návrhu analytického simulátoru je jasně definován jeho účel, a také je uvedeno v čem se liší od didaktického. Popis je pak také srozumitelný. Další část práce se pak zabývá měření prostorového a kontrastního rozlišení. Především u druhého typu, se autor zabýval hledáním vhodné definice, která je uvedena vztahem (16). Poslední části pak autor testuje vliv akvizičních a rekonstrukčních parametrů na proces zobrazení, včetně jeho jednoduché optimalizace. Lze konstatovat, že zadání je splněno. Při četbě textu jsem místy postrádal odkazy na práce zabývající se podobnou tématikou. Zejména témata modelování tohoto typu zobrazení či hodnocením kontrastního rozlišení. Rešerše jako taková, sice nebyla součástí práce, přesto by bylo vhodné uvést tematicky blízké práce, pokud existují. Práci považuji za velmi zdařilou. Po formální stránce je na velmi dobré úrovní a pochválit je nutné také přehledně strukturované CD. Aplikace pro Matlab jsou funkční. Nepodařilo se mi však spustit zkompilované soubory, což je zřejmě dáno tím, že je nutné mít nainstalovánu konkrétní verzi knihovny MCR. Přes uvedené připomínky hodnotím práci stupněm A/95b.
eVSKP id 65459