SMOLINSKÝ, D. Porovnání subjektivního a objektivního hodnocení sportovního tréninku [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2025.
Student Dominik Smolinský se ve své diplomové práci zabýval porovnáním subjektivního a objektivního hodnocení tréninku. V teoretické části práce popsal jaké možnosti subjektivního a objektivního hodnocení náročnosti tréninku jsou v praxi používány a také metody, které použil v praktické části pro analýzu a zpracování dat. Zde se místy objevují nepřesná nebo příliš zjednodušená tvrzení, která mírně znehodnocují kvalitu představených informací. V praktické části práce student provedl návrh a realizaci nástroje pro sběr dat, samotný sběr dat od hráčů fotbalu a veškeré kroky nutné ke korektnímu předzpracování dat. Dále student pomocí korelační analýzy zjišťoval, zda existuje vztah mezi subjektivními parametry hodnocení tréninku (RPE - Rate of Perceived Exertion) a objektivními ukazateli získanými z GPS zařízení – a to jak pro celý tým, tak pro jednotlivé hráčské pozice. Dále také zkoumal vzorce v dlouhodobých datech dat několika hráčů a identifikoval jejich specifické reakce na zátěž. V poslední části práce student navrhnul několik metod pro odhad RPE pomocí modelů strojového učení s úspěšností srovnatelnou se studiemi jiných autorů. Nakonec student na základě výsledků své práce navrhnul doporučení pro zlepšení současné metodiky vizualizace zatížení a řízení tréninku fotbalistů. Po formální stránce je práce na dobré úrovni, text je srozumitelný a vhodně strukturován. Student pracoval samostatně, konzultací využíval sporadicky, avšak vždy byl dobře připraven. Práce je velmi komplexní a zdařilá s potenciálem využití výsledků v praxi. Práci hodnotím stupněm A, 92 bodů.
Student se ve své práci věnuje metodám subjektivního a objektivního hodnocení sportovního tréninku v prostředí profesionálního fotbalu. V teoretické části práce tyto metody popisuje, stejně tak jako analytické metody použité k analýze získaných dat. V praktické části práce se potom věnuje akvizici a předzpracování dat získaných ze systému Catapult a vlastní webové dotazníkové aplikace. Dále jsou porovnány subjektivní a objektivní parametry s využitím korelační analýzy a proveden odhad hodnoty subjektivní zátěže pomocí metod strojového učení. Po formální stránce je práce na dobré úrovni. Od úvodu po závěr má práce solidních 58 stran textu, z čehož je více než polovina věnována praktické části. Práce obsahuje 38 zdrojů převážně zahraniční literatury, která však není citována dle normy. Po odborné stránce je práce taktéž na dobré úrovni. Dosažené výsledky jsou dobře popsané a srovnatelné se zahraniční studií z roku 2024. Nabízí se možnost využití pokročilejších metod (např. hlubokého učení), které však v práci chybí. Celkově práci považuji za velmi zdařilou a hodnotím stupněm velmi dobře/B.
eVSKP id 168241