SCHILHAB, K. Digitální ovladač hlasitosti s grafickou indikací [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Student Schilhab toto zadání dělá už podruhé, vloni BP nestihnul dokončit kvůli technickým problémům s (jiným) OLED displejem a omezenému přístupu k přístrojům VUT. Tentokrát to dopadlo dobře a výsledná konstrukce je ještě lepší, než loňský návrh. Student pracoval téměř samostatně a zadání splnil v celém rozsahu. Snad jedinou slabinou zhotoveného ovladače je jeho estetická stránka, zvláště výřez pro displej. Celkový dojem také poněkud kazí odevzdaný text - návrh hardwaru by si zasloužil podrobnější popis a v textu se vyskytuje větší množství typografických chyb.
Bakalářská práce studenta Schilhaba se zabývá návrhem a realizací zařízení, které má sloužit k řízení hlasitosti koncového zesilovače, k řízení dalších podpůrných funkcionalit jako MUTE, STANDBY a to včetně zobrazování jejich stavu na displeji. Úvodem lze říci, že student zadání bakalářské práce splnil, navrhl a zkonstruoval funkční vzorek s parametry dle zadání. Po formální stránce jsou v práci drobné nedostatky, např. v textu zapsané proměnné nemají řez písma dle normy. V práci se vyskytují pojmy jako „multiplexový přepínač“ a další výrazy podobného ražení, které zbytečně snižují odbornou úroveň textu. V práci postrádám hlubší rozbor postupu, jak se dosahuje výstupního napětí v rozsahu 0 až 1 V, jaká je jeho teplotní stabilita včetně nutného počtu kroků jeho změny, případně odpovídající změny citlivosti zesilovače v dB. Tato část je jen krátce a nedostatečně popsána v textu, přičemž je zcela stěžejní. Mám výhrady k formulaci závěru, který je opravdu stručný, shrnuje výsledky práce více než zevrubně. Jisté výhrady mám k mechanickému řešení zařízení, které jak v úvodu práce sám student popisuje, mělo být na vysoké úrovni. K tomu zcela nedošlo, to však lze chápat jako akceptovatelný nedostatek, který lze dodatečně řešit. Maximálně oceňuji, že student projevil komplexní schopnosti, dokázal navrhnout zapojení, navrhnout DPS, napsat potřebný řídicí software a v neposlední řadě řešit problém s nadměrnou časovou konstantou přepínání, což způsobovalo problémy s přepínáním požadovaných hodnot prostřednictvím enkodéru. Vzhledem k výše uvedenému hodnotím práci známkou A/90 bodů.
eVSKP id 130559