BILÍK, P. Sledování účinku klimatických podmínek na vlastnosti olověného akumulátoru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Bača, Petr

Student Pavel Bilík se ve své práci zabývá ověřením možnosti snímání odezvy akustické emise během cyklování olověného akumulátoru za různých teplotních podmínek. Student se ve své práci pokouší o korelaci mezi signálem akustické emise a aktuálním stavem olověného akumulátoru. Práce částečně potvrdila předpoklad, že změny v materiálovém složení, které nastávají při cyklování olověného akumulátoru, mají úzkou vazbu na měřená data akustické emise. Interpretace získaných dat nicméně bude vyžadovat rozšíření a navázání na stávající experimenty a soustavnou práci na dané problematice. Student zpracoval diplomovou práci v rozsahu 95 stran včetně všech příloh. Práci rozčlenil do pěti základních kapitol. Teoretická část zahrnuje detailní informace o problematice olověných akumulátorů. Součástí jsou rovněž degradační děje probíhající v olověném akumulátoru a diagnostické metody, které se u olověných akumulátorů používají. Součástí teoretického úvodu je rovněž pojednání o akustických diagnostických metodách a interpretaci naměřených dat. Praktická část popisuje experimentální pracoviště, návrh i praktické provedení experimentů a vyhodnocení naměřených výsledků. V praktické části student postupoval samostatně, navrhoval a realizoval vhodná řešení k uskutečnění experimentů. Konzultace k praktickým činnostem probíhala s vedoucím práce v pravidelných intervalech, bylo naměřeno velké množství experimentálních dat. Práce byly komplikovány skutečností, že přístroj na měření akustické emise byl pouze zapůjčen a plán experimentů byl několikrát narušen nečekaným požadavkem na vrácení zpět. Ze strany studenta bohužel nedošlo k průběžnému zpracovávání textu s interpretací naměřených dat, finální podobu závěrečné práce bylo možno se studentem zkonzultovat pouze částečně. Vše výše zmíněné se projevilo zhoršenou úrovní především experimentální části práce, stejně jako slohovou úrovní textu. Přes to vše konstatuji, že požadavky zadání student splnil, především při řízení experimentů postupoval iniciativně se zájmem o zpracovávanou problematiku. Předložená práce a její zpracování splňují požadavky kladené na diplomovou práci. Práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
C
Body
78

Posudek oponenta

Binar, Tomáš

Autor předložené diplomové práce řešil problematiku sledování účinku klimatických podmínek na vlastnosti olověného akumulátoru. Práce je kromě úvodu členěna do pěti samostatných částí. V teoretické části se student zabýval principem činnosti, konstrukcí, parametry a typy olověných akumulátorů včetně klimatických vlivů a diagnostických metod. Uvedená část osahuje celou řadu zajímavých poznatků, ale nejsou zde uvedeny výsledky autorů uvedených v zahraniční literatuře zařazené v databázi Web of Science, které by vhodně doplnily současný stav poznání a jsou nezbytné pro komplexní vyhodnocení výsledků v experimentální části. V experimentální části je provedeno poměrně velké množství laboratorního měření pro různé hodnoty nabíjecího a vybíjecího proudu včetně akustické emise pro různé klimatické podmínky. Forma zpracování je zajímavá, ale postrádám zde dílčí a souhrnné závěry včetně srovnání s výsledky jiných autorů. Všechny požadavky kladené na zpracování diplomové práce jsou splněny. Práci doporučuji k obhajobě a navrhuji výsledné hodnocení A – 85 bodů.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Otázky

eVSKP id 159922