GOROŠ, P. Kontrast v obraze získaném pomocí ionizačního detektoru ve VP SEM [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Jirák, Josef

Diplomant se v práci zabývá problematikou hodnocení kontrastu v obraze vzorku obsahujícího wolfram a měď při jeho pozorování ionizačním detektorem v rastrovacím elektronovém mikroskopu pracujícím při vyšším tlaku. V teoretické části práce, v souladu se zadáním, uvádí informace týkající se činnosti rastrovacího elektronového mikroskopu, interakce primárních elektronů se vzorkem, vzniku signálních elektronů a způsobu jejich detekce. Dotýká se i problematiky činnosti mikroskopů, pracujících při vyšším tlaku v komoře vzorku. Na škodu této části práce lze uváděné informace řadit pouze k základním, systematičnosti by prospělo jasné vymezení poznatků, které se týkají elektronové mikroskopie pracující při vyšších tlacích. Úvod experimentální části práce je věnován popisu experimentálního pracoviště, vzorku a elektrodového systému ionizačního detektoru. Uveden je i způsob nastavení proudu primárního svazku elektronů a metoda použitá pro hodnocení kontrastu v obraze vzorku. Výsledky prováděných experimentů sloužících k vyhodnocení kontrastu v obraze vzorku pro měnící se pracovní podmínky a pro dvě různá zapojení elektrodového systému detektoru jsou přehledně uvedeny na obr.29 až 37, kapitoly obsahují i komentář dosažených výsledků. Diplomant se aktivně zapojil do experimentálních prací na pracovišti environmentální rastrovací elektronové mikroskopie, přesto chybělo hlubší proniknutí do řešené problematiky a orientace v ní. Na škodu práce je i čerpání informací pro teoretickou část práce převážně jen z publikací v češtině.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání B 40/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) C 15/20
Formální zpracování práce D 12/20
Využití literatury D 6/10
Navrhovaná známka
C
Body
73

Posudek oponenta

Čudek, Pavel

Student se ve své práci zabývá vyhodnocováním kontrastu v obraze vzorku z wolframu, mědi a uhlíku získaném pomocí ionizačního detektoru v rastrovacím elektronovém mikroskopu pracujícím při vyšším tlaku v komoře vzorku. Teoretická část práce popisuje úvod do oblasti environmentální rastrovací elektronové mikroskopie a detekce signálních elektronů pomocí environmentálního rastrovacího elektronového mikroskopu. Na teoretickou část navazuje část experimentální, kde student popisuje vyhodnocování kontrastu v obraze vzorku. V práci je spousta nesrovnalostí, nepřesností, chyb a mám k ní následující výhrady: Anglický abstrakt práce nedává smysl a nejde mu rozumět. Klíčová slova jsou špatně formulovaná a zavádějící. Teoretická část práce není uspořádána logicky, jsou zde časté změny tématu a bylo by vhodné jiné uspořádání kapitol. Některé části textu jsou si velice podobné a popisují dvakrát totéž. Práce obsahuje nesrovnalosti i v použitých zkratkách, viz: „Princip rastrovacího mikroskopu (TEM)“, přičemž zkratka TEM obecně znamená Transmisní elektronový mikroskop. Obrázky v textu (konkrétně obr. 1, 2 a 10) jsou rozmazané a velice špatně čitelné i v digitální podobě. I přes spoustu výhrad doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Odborná úroveň práce E 28/50
Formální zpracování práce F 4/10
Interpretace výsledků a jejich diskuse D 12/20
Splnění požadavků zadání A 18/20
Navrhovaná známka
D
Body
62

Otázky

eVSKP id 41108