PAPAJOVÁ, G. Indikace pozice mikrotitrační destičky [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.
Předmětem práce studentky Gabriely Papajové byl návrh a realizace zařízení pro indikaci pozice mikrotitrační destičky při pipetování. Samotná realizace se dělí na dvě části – hardwarovou a softwarovou. V rámci hardwarové části bylo navrženo autonomní zařízení, které pomocí mikrokontroléru a čtyř posuvných registrů řídí pole 96 dvoubarevných diod. Pomocí těchto diod je v poli třemi možnými barvami indikována pozice, ve které má uživatel pipetovat. Studentka rovněž sestavila a odladila firmware pro použitý mikrokontrolér. Softwarová část představuje grafické uživatelské rozhraní, které je napsáno v jazyce Java a představuje intuitivní grafickou aplikaci pro výběr pozice, barvy a titračních režimů. Předmětem práce nebyla realizace již finálního výrobku, především z důvodu vyšší náročnosti návrhu a výroby DPS pro SMD diodové pole, nicméně návrh byl ověřen na nepájivém poli a je funkční. Po formální stránce obsahuje práce drobné nedostatky, především v podobě kvality některých obrázků. Na ryze realizační téma považuji práci s literaturou za dostačující. Studentka k práci přistupovala velmi aktivně, oceňuji, že se pustila do realizace software v jazyce Java, přestože toto prostředí bylo pro ni do té doby neznámé. Studentka se se svým návrhem účastnila i soutěže Student EEICT 2015. Práci slečny Gabriely Papajové hodnotím známkou „výborně“ / A.
Předložená práce studentky Gabriely Papajové se zabývá návrhem zařízení pro indikaci pozice miktrotitrační destičky. Práce je členěna do pěti kapitol na 32 stranách. V úvodní kapitole jsou shrnuty požadavky na návrh zařízení z klinického pracoviště. V další části je popsán návrh a popis řešení zařízení pro indikaci pozice využívající mikrokontroler ATmega328 a kombinace posuvných registrů. Komentována je jak hardwarová část, tak i obsluha mikrokontroleru. V této části jsou umístěny části zdrojového kódu, které ale v některých případech snižují čitelnost textu. Práce je doplněna grafickým uživatelským rozhraním, které slouží jednak pro uživatelskou definici posloupnosti rozsvěcení diod, tak i pro uložení této posloupnosti na SD kartu. Z textu práce však není jasné, zda a jak studentka prováděla ověření funkčnosti hardwarové části podle posledního bodu zadání. Po formální stránce je práce na velmi dobré úrovni. Vytýkám pouze nízkou kvalitu blokových schémat (Obr. 2.1, 2.5, 3.1) a špatný zápis dolních indexů v některých vzorcích (rovnice 2, 3). Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím známkou výborně (A – 90 bodů).
eVSKP id 84374