SOBOČÍK, R. Použitelnost Simulinku pro modelování prádelenského procesu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Kuba, Pavel

Student si při zpracování rešeršní i praktické čísti práce počínal samostatně, v případě potřeby využíval konzultací. Oceňuji studentův zájem o řešenou problematiku a schopnost rychlé orientace v novém simulačním softwaru. Přes krátký čas, který student práci věnoval, je práce zpracována dobře a to jak po formální, tak obsahové stránce. Cíle práce student splnil, ale výsledný model mohl lépe odpovídat experimentálním datům. Úvodní část práce je místy až zbytečně podrobná. Přestože práce není ve své současné podobě okamžitě aplikovatelná do provozu, položil student velmi dobré základy pro budoucí rozšíření. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Bobák, Petr

Pan Bc. Robert Sobočík se ve své diplomové práci věnuje simulaci procesu profesní údržby prádla, resp. jeho dílčích operací pomocí softwaru MATLAB Simulink. Práce je napsána v českém jazyce a má celkem 63 stran, z čehož 12 stran tvoří grafické přílohy. Elektronická příloha obsahuje také zdrojové soubory vytvořených dynamických modelů v prostředí MATLAB. Vlastní práce je logicky členěna na teoretickou a praktickou část. Teoretická část (kapitoly 2 až 4) čtenáře uvádí do problematiky modelování a simulace, představuje princip práce se SW MATLAB a také provoz komerční prádelny. Praktická část (kapitola 5) popisuje vytvořené matematické modely. Popisování historie modelování a historie SW MATLAB, které tvoří nezanedbatelný podíl teoretické části práce, považuji za bezpředmětné. Cíle práce byly v podstatě splněny. Diplomant se seznámil s procesem profesní údržby prádla, představil základy práce se SW MATLAB a v něm vytvořil dynamické modely vsádkové pračky, sušiče a žehliče. Zadaný dílčí úkol sestavit model prádelenského procesu jako celku pan Sobočík uchopil tak, že vytvořené modely pračky, sušiče a žehliče pouze zapojil do série, přičemž jedna neměnná dávka prádla postupně prochází těmito stroji. Modely sušiče a žehliče diplomant také značně zjednodušil s odvoláním na časovou náročnost tvorby modelu vsádkové pračky, který tedy představuje nejpropracovanější výsledek práce. Modelu pračky by se dalo vytknout jen to, že uvažuje tepelné ztráty pouze ve fázi dohřívání, neuvažuje tepelnou akumulaci danou hmotou stroje, resp. bubnu, a dále při určení zbytkové vlhkosti prádla po odstředění vychází pouze z otáček bubnu při odstředění. Z porovnání modelu pračky s naměřenými daty jsem získal dojem, že při věnování minimálního úsilí by diplomant mohl model takřka dokonale odladit. Diplomant zcela ignoroval uvádění jednotek u symbolů fyzikálních veličin. Jednotky nejsou uvedeny ani v seznamu symbolů, ani u matematických vztahů, ani v textu. Jednotky také chybí u všech grafů v příloze P2. Odloučený seznam symbolů zdrojových dat modelu v kapitole 5.8 sice jednotky uvádí, ale není kompletní. Dále bych chtěl diplomantovi doporučit, aby v inženýrské praxi jako jednotky délkové míry používal mm (milimetry), resp. m (metry) a nikoliv dm (decimetry), které použil při definici zdrojových dat modelu. Elektronická verze práce ve formátu PDF neobsahuje žádné křížové odkazy. Při celkovém hodnocení práce jsem váhal mezi stupni B a C, přičemž jsem se nakonec přiklonil k lepšímu hodnocení. Jde o první práci na FSI zabývající se simulací prádelenských strojů a zpracované modely jsou otevřené dalšímu vývoji. Je také nutné ocenit schopnost pana Sobočíka simulační úlohu uchopit a řešit. Práci tedy doporučuji k obhajobě a celkově ji hodnotím stupněm B jako velmi dobrou. Dále navrhuji, aby po jejím úspěšném obhájení byl panu Robertu Sobočíkovi udělen akademický titul „inženýr“.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 71393