POPELKA, A. Smart Forest: využití 5G komunikačních technologií pro detekci a předcházení požáru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Mašek, Pavel

Student Adam Popelka se ve své bakalářské práci zaměřil problematiku využití 5G komunikačních technologií pro detekci a předcházení požáru. Teoretická část práce pojednává o možnosti využití 5G sítí pro Internet věcí, zejména pak využití technologií Narrowband IoT a LTE Cat-M. Student také popisuje možné komunikační protokoly pro přenos dat. Z pohledu vedoucího práce je úroveň teoretické části dostatečná, nicméně hlavním nedostatkem je kvalita praktické části. Přestože student po celou dobu pravidelně konzultoval a projevoval zájem o práci, bylo zapotřebí poskytovat funkční části kódu či konfigurací ze strany vedoucího, aby se student v práci posouval dále. Tento fakt ve výsledku omezuje studentův přínos v případě realizovaného prototypu, kdy bylo dosaženo splnění zadání, ovšem ve značně kompromisní podobě. Na základě výše uvedeného hodnotím práci stupněm D/60 bodů a doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
D
Body
60

Posudek oponenta

Možný, Radek

Student Adam Popelka zpracovával bakalářskou práci s cílem vytvoření funkčního prototypu určeného pro detekci a předcházení lesních požárů s využitím vhodných detekčních technik a přenosu zpráv a fotografií na vzdálený server pro vyhodnocení pomoci vhodných bezdrátových technologií 5G. Text práce je na průměrné úrovni a obsahuje několik nepřesných výrazů či zavádějících informací poukazujících na plné nepochopení problematiky (např. označení metod mnohonásobného přístupu OFDMA za modulaci) a prázdných plocha v textu. Teoretická část práce je logicky členěna, nicméně zcela chybí část pojednávající o technikách detekce požáru se zaměřením na lesní prostředí. Hlavním nedostatkem práce je však její praktická část. V první sekci praktických výsledků student uvádí komunikaci využívající TCP/IP stack modulu BG770, nicméně pro finální realizaci bylo využito zařízení využívající modul BG77 s pomocí protokolu PPP a TCP/IP stacku operačního systému. Sekce popisující práci s modulem BG770 je tedy zcela redundantní a obsahuje několik chybných závěrů. Z pohledu oponenta bylo zvoleno zcela nevhodné řešení detekce požáru, které bylo realizovaného pomocí neprůmyslového teploměru/vlhkoměru se statickým a pomalým systémem detekce. Dále je zvolena nevhodná implementace dvou zařízení typu Raspberry Pi, což vede ke značnému zvýšení energetické spotřeby, a tudíž k negativnímu vlivu na výdrž bateriově napájeného zařízení. Systém jako celek je však funkční, i když je jeho programové vybavení velmi omezené a neoptimalizované. V souhrnu je praktická část na podprůměrné úrovni. S ohledem na výše zmíněné je tedy zadání splněno, nicméně v co nejmenší míře. Práci hodnotím stupněm E/52 a doporučuji práci k obhajobě.

Navrhovaná známka
E
Body
52

Otázky

eVSKP id 151071