ŠLÍGL, J. Bluetooth lokalizace s nízkou spotřebou energie [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Götthans, Tomáš

Cílem diplomové práce je návrh Bluetooth lokalizačního zařízení s důrazem na nízkou spotřebu energie, vytvoření více druhů antén a také vytvoření aplikace pro mobilní telefon, která provádí lokalizaci měření signálu. Z formálního hlediska je práce na dobré úrovni. Textová část práce je přehledně rozdělena do deseti kapitol včetně úvodu a závěru. Za nejdůležitější výsledky předložené práce lze považovat vlastní návrhy mikropáskových antén a invertované F antény navržené v ANSYS HFSS. Vybrané navržené antény byly vyrobeny a změřeny. Student porovnává parametry navržených antén s čipovou anténou od firmy Johanson Technology. Další vlastní přínos je v návrhu HW části zařízení (schéma a návrh tištěného spoje), kde jako hlavní procesor byl zvolen čip z rodiny EFR32 (Silicon Labs). Zde se však i po usilovné práci nepodařilo navržený hardware oživit. Proto po dohodě byla využita vývojová deska. Na závěr student vytvořil aplikaci v mobilním telefonu. Aby bylo možné zpracovat vysílaná data, byla vytvořena aplikace pro mobilní telefon systému Android. Tato aplikace ukazuje dostupné beacony, jejich ID, názvy, a především sílu signálu v podobě RSSI. Student během semestru byl aktivní a pravidelně konzultoval. Dle mého názoru je práce na velmi dobré úrovni, a proto ji doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
94

Posudek oponenta

Nykodým, Jiří

Se zájmem a jsem si prostudoval diplomovou práci pana Bc. Jana Šlígla, která se zabývá radiofrekvenční a následnou triangulační lokalizací RF přijímače v prostoru vymezeném Bluetooth vysílači, které diplomant pro tuto práci zrealizoval. Diplomová práce je komplexní, v rozsahu vlastního vývoje tří typů antén, integrací s SOC procesorem a Bluetooth transceiverem včetně firmwaru a aplikací přijímače, která byla použita pro ůčely oveření triangulační sestavy. Velmi kladně hodnotím široký rozsah témat, kterých se podařílo diplomantovi v průběhu celé práce úspěšně realizovat. Praktičnost a optimalizace realizovaného vzorku je patrná jak na rozměrech tak i na výsledné spotřebě Bluetooth beacon zařízení. Univezální deska plošného spoje realizovaného zařízení patrně neposkytla adekvátní přizpůsobení všem testovaným anténím vzorkům, jejichž vliv, byť v práci precizně popsán na anténě samotné, nemá pro výslednou funkci produktu patrně takový vliv jako samotná vyzařovací charakteristika jednotlivých antén. Je vynikající, že simulace vyzařovacích charakteristik jednotlivých antén byly v práci vykresleny. Podle nich lze dobře posoudit vhodnost využití antén v prostoru vymezeném trojúhelníkem, včetně optimálního natočení antény v nejplošší části vyzařovací charakteristiky. Pro hodnocení výsledné sestavy vysílače s anténou bych raději navrhoval varianční analýzu, případně hledání minimální odchylky od ideálně lineárního vztahu mezi RSSI a vzdáleností přijímače od vysílačů a to v rozsahu vzdáleností, pro ktéré bych zařízení a topologii definoval. Prostý průměr nemusí stačit na výběr optimální antény. Vyzdvihnout chci využití mobilního telefonu jako nástroje pro ověření metody a vizualizace praktického nástroje na měření triangulace včetně vyvinutého softwaru. Jeho použití je logické pro další rozvoj tématu diplomové práce vedoucí k dalšímu zpřesnění lokalizace s využitím bluetooth rádia. Společně s návrhy na vylepšení zmíněné výše vnímám tuto diplomovou práci ve svém celku jako velmi zdařilou a gratuluji panu Bc. Janu Šlíglovi k její úspěšné realizaci.

Navrhovaná známka
A
Body
90

eVSKP id 141553