ŽĎÁRSKÝ, J. Analýza vlivu vyšších harmonických proudu na ztráty ve foliovém vinutí transformátoru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Pan Jan Žďárský vypracoval svou bakalářskou práci na téma analýza vlivu vyšších harmonických proudu na ztráty ve foliovém vinutí transformátoru. Předložená práce má 56 stran, kde je členěna do čtyř kapitol, úvodu a závěru. Práce se nejprve zabývá obecně stavbou, principem a ztrátami transformátoru. Následuje teoretický rozbor vzniku přídavných ztrát ve foliovém vinutí. V další kapitole je popsán vznik vyšších harmonických proudů v síti a jejich vliv na ztráty transformátoru. V praktické části se práce věnuje tvorbě modelu foliového vinutí ve 2D v programu Ansys Maxwell a popisuje analýzu v režimu vířivých proudů a poté tranzientní analýzu. Výsledkem je porovnání ztrát vypočtených pro pět průběhů proudu – stejnosměrný, harmonický, obdélníkový, z usměrňovače, ze střídače. Z hlediska zadání práce, autor splnil veškeré body zadání v potřebném rozsahu, a proto hodnotím toto hledisko výborně. Prezentační úroveň je na dobré úrovni a její rozsah odpovídá bakalářské práci, ale výsledky by si zasloužily lepší zpracování v podobě více obrázků a přehlednějších tabulek a obsáhlejšího rozboru. Z tohoto hlediska práci hodnotím dobře. Práce obsahuje středně velké množství gramatických chyb a překlepů, což působí, že práce byla dodělávaná na poslední chvíli. Z jazykového a formálního hlediska hodnotím práci jako dobrou. Autor citoval 18 literárních zdrojů a z toho je 5 cizojazyčných, což je odpovídající typu práce a řešené problematice. Z toho hlediska práci hodnotím stupněm velmi dobře. Výsledkem práce jsou porovnané přídavné ztráty ve foliovém vinutí při napájení pěti různými průběhy proudu. Použitá metoda výpočtu je studentem poměrně dobře popsána a výsledky jsou diskutovány. Zjištěné výsledky však nabízí větší potenciál pro vyvození závěrů, než je v práci napsáno. Z hlediska využitelnosti a odbornosti hodnotím práci velmi dobře. Autor pracoval velmi usilovně a pilně. Své výsledky pravidelně konzultoval se svým vedoucím. Hledisko aktivity studenta během semestru hodnotím stupněm výborně. Shrnutí: Autor prokázal schopnost sepsat odbornou práci na zadané téma. Seznámil se s modelováním a simulací transformátoru pomocí tranzientní analýzy a analýzy v režimu vířivých proudů metodou konečných prvků v programu Ansys Maxwell. S ohledem na průměr výše uvedeného slovního hodnocení a rovněž k celkovému zpracování práce hodnotím stupněm velmi dobře (B) a práci doporučuji k obhajobě.
Předložená bakalářská práce má od úvodu po závěr 40 stran a obsahuje úvod, čtyři kapitoly a závěr. První kapitola uvádí problematiku transformátorů a ztrát v nich. Druhá kapitola se zaměřuje na vyšší harmonické a rovnice, které je popisují, zároveň obsahuje velmi malé množství komentářů autora. Ve třetí kapitole autor popisuje model pro simulaci ztrát vířivými proudy využívajícím metodu konečných prvků. V poslední kapitole student prezentuje a porovnává hodnoty ztrát pro tři výkony transformátorů a různé průběhy napájení. S ohledem na formální stránku se v práci vyskytuje střední množství chyb, od stylistiky, přes gramatiku, skloňování po chybějící mezery či tečky. Věty jsou tak občas obtížně čitelné. V některých převzatých obrázcích se vyskytuje anglický popis a formátování spolu s velikostí písma se v nich často mění. Čitelnost tabulek a čísel je v poslední kapitole značně zhoršena uváděním velkého množství desetinných míst. Po odborné stránce tvoří většinu práce literární rešerše a nejspíše převzaté rovnice. Autor mohl tuto část lépe komentovat vlastními slovy. Oceňuji poměrně podrobný popis nastavení vytvořených modelů pro pozdější simulace. Co však v práci zcela chybí je síť použitá v simulacích a jakékoliv obrázky s výsledky simulací. Správnost uvedených hodnot ztrát v poslední kapitole tak nelze ověřit. Tyto ztráty jsou nedostatečně komentovány a porovnány. Celkově bakalářskou práci hodnotím jako nedotaženou. Z neznámých důvodů chybí v části s výsledky jakékoliv obrázky ze simulací a nelze tak ověřit skutečného dosažení výsledků uvedených v tabulkách a jejich správnost. Kvalita práce je rovněž snížena nedostatečnými komentáři, zejména v závěrečné části, a formálními nedostatky. Splnění bodů zadání doporučuji prokázat při obhajobě práce. Navrhuji hodnocení D.
eVSKP id 160629