KAPALLA, A. Simulace oteplení rozváděčů VN [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Student Alexej Kapalla vypracoval svoji diplomovou práci s názvem Simulace oteplení rozváděčů VN samostatně s vhodným využitím konzultací. Práce byla vypracována ve spolupráci s brněnskou firmou IVEP, a.s. Na počátku musel nastudovat normativní požadavky na rozváděče vysokého napětí, literaturu věnující se oteplení elektrických zařízení a jeho matematickému popisu. Na základě této literatury stanoval rozhodující vlivy, přispívající k oteplení rozváděčů. Následně se seznámil s prostředím SolidWorks Flow Simulation, kde provedl simulace oteplení celého rozváděče. Před tím musel vhodně zjednodušit 3D geometrický model. Následně se věnoval verifikaci simulace s naměřenými hodnotami. Volbou elektrických a tepelných odporů získal numerický model, jehož teplotní profil po proudovodné dráze a úbytek napětí se dostatečně přesně blíží reálnému měření. Odladěný model poté použil pro simulaci vlivů zvýšených přechodových odporů a nuceného chlazení. Získané poznatky vyhodnotil a zpracoval ve formě tabulky v Excelu, kde je možné zadat skutečný přechodový odpor a program interpolací vypíše oteplení daných částí. Práce je po grafické i stylistické stránce vypracována na odpovídající úrovni a doporučuji ji k obhajobě.
Oponentský posudek na DP Bc. Alexeje Kapally Téma DP: Simulace oteplení rozváděčů VN Práce Bc A. Kapally je zaměřena na simulaci a měření oteplení rozváděčů VN. V 1. rozsáhlé kapitole autor prokazuje dobrou orientaci v konstrukci VN rozváděčů a ve funkcích používaných el. přístrojů. Ve 2. kap., po teoretických výpočtových vztazích, věnoval pozornost příslušným normám, a diskutuje jednotlivé faktory ovlivňují simulace i měření oteplení rozváděčů. V kapitolách 3., 4. a 5. jsou popsány oteplovací zkoušky, konkrétní typ rozváděče a odpovídající 3D model rozváděče. V kap. 6. jsou popsány četné vlivy působící na výsledné oteplení rozváděčů. V Kap. 7 se nachází základní informace o použité metodě konečných objemů pro simulační výpočty oteplení. V kap. 8 autor poměrně detailně popisuje postup zadávání vstupních veličin do SW prostředí pro simulaci sdílení tepla a proudění tekutin. Kap. 9 je věnována samotnému simulování oteplení konkrétního rozváděče, a to ve variantách, nejprve bez uvažování přechodových odporů, potom včetně naměřených přechodových odporů v proudovodné dráze rozváděče. Zde byla dosažená velmi dobrá shoda mezi druhou odladěnou simulací oteplení a naměřenými hodnotami oteplení. V kap. 10. autor ukazuje na simulačním výpočtu oteplení výrazný vliv nuceného chlazení rozváděče pomocí instalovaného ventilátoru. V kap. 11 se autor věnuje možnosti přepočítání hodnot oteplení odpojovače při změně přechodových odporů instalovaného přístroje do rozváděče. Shrnutí: Obsah práce zahrnuje zjednodušení a úpravu vnitřních el. přístrojů včetně skříně a tím i celého 3D modelu rozváděče pro simulaci oteplení, a to metodou konečných objemů. Po simulaci oteplení rozváděče porovnal výsledky s naměřenými hodnotami oteplení. Do simulace autor zahrnul možné nucené chlazení rozváděče. V závěru práce se věnuje předpovědi oteplení konkrétního přístroje – odpojovače, a to na podkladě naměřených přechodových odporů přístroje. Celá DP je komplexní, vykazuje výtečnou jazykovou kulturu (minimum překlepů), ukazuje schopnost autora detailně popisovat souvislosti mezi veličinami v problematice simulace a měření oteplení, schopnost kriticky posuzovat vlivy podstatných parametrů a schopnost abstrahovat od méně podstatných vlivů. Práce obsahuje četné obrázky, tabulky a graficky vyjádřené výsledky simulací a měření. Autor výborně splnil požadavky obvykle kladené na obsahovou i formální úroveň DP. Navíc, autor konkrétními poznatky z reálného provozu rozvodny ukázal jisté praktické zkušenosti. Navrhuji hodnocení: 92 bodů. B. Bušov
eVSKP id 134798