VELIČKOVÁ, K. Kvalita spánku v závislosti na prostředí v místnosti [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Fišer, Jan

Studentka Kateřina Veličková zpracovala diplomovou práci na téma Kvalita spánku v závislosti na prostředí v místnosti. Hlavním cílem práce bylo experimentálně určit tepelné odpory různých sestav pro spánek (oděv, přikrývka, polštář, matrace) prostřednictvím tepelného manekýna. Následně pak pomocí základních modelů tepelné bilance lidského těla zjistit, které tepelné podmínky a sestavy jsou vhodné pro udržení vyrovnané bilance bez nutnosti zásahů aktivní termoregulace lidského těla v letním období. Motivací práce bylo rozšířit využití tepelného manekýna na oblast vybavení pro spánek a podchytit problematiku kvality spánku v místnostech bez klimatizace během letních vln veder. Tato problematika je vysoce aktuální, především v souvislosti s adaptací na postupující klimatickou změnu a extremizaci počasí. Studentka přistupovala ke zpracování tématu velmi odpovědně, pravidelně konzultovala řešenou problematiku již od 4. ročníku a samostatně provedla návrh i realizaci všech potřebných měření v klimatické komoře. V prostředí MATLAB vytvořila interpretaci základního bilančního modelu PMV a postup pro vizualizaci dat v diagramu komfortních zón s vykreslením tepelných toků. Výsledky dále vyhodnotila, provedla diskuzi a zhodnotila platnost pracovních hypotéz, což je základní metoda pro experimentální práci v laboratoři. K práci Kateřiny Veličkové nemám z pohledu vedoucího DP žádné připomínky a hodnotím ji stupněm výborně/A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Pokorný, Jan

Diplomová práce se zabývá měřením tepelných odporů různých sestav pro spánek (oděv, přikrývka, polštář, matrace) pomocí tepelného manekýna. Teoretická část srozumitelně uvádí čtenáře do problematiky kvality spánku, principů přenosu tepla, tepelného komfortu, a objasňuje motivaci pro provedení experimentů. Pro jednotlivé případy byl určen celkový tepelný odpor z naměřených lokálních hodnot. Tepelné odpory byly použity pro stanovení komfortních teplot pomocí PMV modelu (ISO 7730) viz kapitola 8.3.1. Pro lokální určení tepelného komfortu při spánku byla použita metoda diagramu komfortních zón (ISO 14505), která byla korektně převedena do map tepelných toků, viz kapitola 8.3.3. Pro účely spánku sice tato metoda nebyla přímo odvozena a přesné výsledky komfortu z těchto map je potřeba brát s rezervou, ale na to autorka správně poukazuje. Dosažené výsledky názorně indikují rozdíly v lokálních tepelných tocích pro různé případy sestav i poloh ležení (ležení: na zádech, na boku). Výsledky v kapitole 9 uvádí nejnižší odpory v tomto pořadí: sestava bez přikrývky; potah; deka; letní přikrývka. Poloha na zádech vyšla vždy s vyšším tepelným odporem a tomu odpovídaly komfortní teploty 28,1 °C; 26 °C, 25,7 °C; 24,4 °C. Výsledné hodnoty by bylo zajímavé ověřit experimentálně, neboť subjektivně mi přijdou o cca 1-2 stupně vyšší, než bych očekával. Podle mě to souvisí s rozdíly mezi tepelným manekýnem a člověkem, na které se poukazuje v kapitole 2 (hmotnost, nemožnost schoulit se a tím snížit odvod tepla do okolí apod.). Práce je kvalitní jak po stránce obsahové, tak formální, a cíle práce byly plně splněny. Oceňuji množství změřených variant a srozumitelnou interpretaci výsledků s využitím vhodných typů grafů, které čtenáři umožnují se rychle zorientovat v dosažených výsledcích. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím VÝBORNĚ (A).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 157549