ZÁPLATA, F. Algoritmy zpracování signálu na platformě AVR32 [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Fedra, Zbyněk

Předložená diplomová práce je jak po formální tak obsahové stránce na vysoké úrovni. Student se během řešení zabýval jak vlastním programováním, tak návrhem doplňujícího hw či simulací algoritmů v prostředí Matlab. Připravené ukázky jsou zpracovány jednak jako samostatné funkce tak i jako součást operačního systému reálného času. Během vlastního řešení předkládal student samostatné návrhy jak jednotlivé problémy řešit případně i vlastní nápady na ukázkové aplikace a možné způsoby předvedení a realizace.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 49/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 18/20
Formální zpracování práce A 19/20
Využití literatury A 10/10
Navrhovaná známka
A
Body
96

Posudek oponenta

Fajmon, Petr

K tématu diplomové práce přistoupil diplomant velmi zodpovědně a svědomitě. V teoretických kapitolách velice podrobně popsal procesor Atmel s architekturou AVR32, vývojovou desku EVK1100 použitou pro praktickou část práce a všechny potřebné vývojové nástroje. Byla provedena podrobná analýza softwarové knihovny DSP algoritmů, které jsou k platformě AVR32 zdarma dostupné. S velkým matematickým důrazem byly rovněž popsány praktická řešení zpracování audio signálu pomocí tří pásmového ekvalizéru a zvukovým efektem pitch-scale. Velice oceňuji šíři provedené práce, která v sobě zahrnovala návrh desky plošných spojů, programování v jazyce C, seznámení s matematickou knihovnou DSP-lib firmy Atmel, využití reálného operačního systému FreeRTOS a simulace v prostředí Matlab. Tyto praktické elektroinženýrské schopnosti se velice dobře uplatní na dnešním trhu práce a jsou v praxi velice ceněny. Připomínky k práci: 1. Doporučení dát větší důraz na zpracovanou dokumentaci, ve které je několik pravopisných chyb, překlepů a ostatních formálních i drobných odborných chyb. Je vhodné při psaní dokumentace použít vestavěný slovník a kontrolu gramatiky, pro jednoduché odhalení jazykových nesrovnalostí. Rovněž časté mixování anglicko-českých výrazu, někdy i slangových, nepůsobí v práci odborně. V kapitole „SEZNAM ZKRATEK“ chybí vysvětlivky k některým zkratkám použitých v textu (např. I2S, PLL, PWM, FIR, IIR, ACK, EEPROM, SRAM atd.). 2. V závěru práce je pouze prohlášeno, že: „procesor s architekturou AVR32 má dostatečný výkon aby zvládal výpočty pro DSP algoritmy v reálném čase“. Tento předpoklad byl reálně odzkoušen na ukázkových aplikacích, v níž bylo otestováno pouze několik algoritmů DSP-lib knihovny fa Atmel. Tvrzení ovšem není podloženo reálně naměřenými hodnotami výkonnosti všech dostupných funkcí DSP-lib a jejich porovnání s výkonností např. na některém z běžných DSP procesorů. Na základě těchto údajů (tabulkových, čí zanesených do grafu) by bylo možno zhodnotit zda se AVR32 architektura svým výkonem vyrovná DSP procesorům. 3. Softwarová implementace pro obě realizované aplikace (tří pásmový ekvalizér a pitch-scale efekt) je podrobně popsána. Bylo by však vhodné doplnit je o podrobnější vývojový diagram se stručným slovním popisem, ze kterého by byl přesně patrný běh celého programu. 4. Přílohy by mohly obsahovat fotografie celého HW řešení. Diplomová práce je velice dobře zpracována a autor odvedl výbornou práci v rámci svých možností. Oceňuji, že diplomant vybral a dovedl do praktického konce reálné ukázkové aplikace, které běží pod operačním systémem FreeRTOS nebo i samostatně bez něj. Ze softwarového pohledu jsou aplikace velice pěkně strukturovány, okomentovány a mají profesionální vzhled. Předloženou diplomovou práci doporučuji k obhajobě s celkovým počtem 90 bodů.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 18/20
Odborná úroveň práce A 48/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse B 16/20
Formální zpracování práce B 8/10
Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 39395