HANZLÍČEK, M. Simulace řízení asynchronního motoru s ohledem na vysokou účinnost [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Lažek, Tomáš

Student se ve své diplomové práci věnuje problematice řízení asynchronního motoru s ohledem na vysokou účinnost. Prví část je věnována teorii asynchronního stroje, druhá klasickým metodám řízení a třetí metodám řízení s ohledem na vysokou účinnost. Student v období od státnic do odevzdání doplněné DP využil jediné konzultace prostřednictvím programu MS Teams. V tomto konzultačním čase byly prodiskutovány všechny nedostatky, které vedoucí v předchozí práci našel. Bohužel je nutné poznamenat, že některé chyby nebyly opraveny (např. neoznačené některé veličiny v rovnicích 4.16 a 4.20, chyby v rovnici 3.10, 3.3, nevyčíslené konstanty v rovnici 5.7, nevhodná velikost a umístění Obr. 5.8, atd.). Také po formální a typografické stránce nedošlo k výraznému vylepšení práce. Zlepšení nastalo v oblasti kvality uvedených obrázků. Práce byla doplněna novými měřeními, které nejsou zcela dobře odůvodněny. Práce je z větší části dílem samotného studenta bez dohledu vedoucího. Z doplněné práce cítit, že jí nebylo věnováno dostatečné úsilí. Avšak i přes to, doporučuji práci k obhajobě.

Navrhovaná známka
E
Body
50

Posudek oponenta

Pazdera, Ivo

Diplomová práce se zabývá řízením asynchronního motoru (ASM) s maximální účinností v širokém rozsahu otáček a momentu. Autor měl za úkol popsat tyto metody řízení a jednu z nich vybranou ověřit pomocí počítačové simulace. Výsledkem mělo být porovnání výsledných účinností motoru při standardním řízení a řízení s ohledem na minimalizaci ztrát v motoru. V teoretické práci student nejprve popisuje obecný princip asynchronního motoru a definice jednotlivých typů ztrát vznikajících v motoru. Dále jsou popsány základní principy řízení ASM, konkrétně skalární a vektorové, včetně matematického popisu modelu ASM. V závěru teoretické části je uvedena rešerše metod řízení ASM s ohledem na maximální účinnost. V seznamu literatury se objevují odkazy na prezentace zveřejněné na školním e-learningu. V teoretické části by bylo lepší věnovat více prostoru specifickým metodikám řízení ASM s ohledem na maximální účinnost a obecně známý popis činnosti ASM a jeho standardních metod řízení zmínit okrajově anebo vůbec. Právě popis metod řízení s maximální účinností je popsán příliš obecně a často i zmatečně, kdy je obtížné pochopit princip a způsob realizace popisované metody, zvláště pak úvod kapitoly 4. V práci se objevuje velké množství překlepů a jednopísmenných slov na konci řádku. Obr. 3.3 a 3.4 převzatý z literatury [2] je poněkud zavádějící, protože je v něm konstantní odpor reprezentující ztráty v železe umístěn do rotorové části, kde je při chodu na prázdno nulové napětí, čili by tam pak musely být i nulové ztráty v železe. Toto by bylo dobré vysvětlit. Praktická část je obsažena v kapitole 5. Zde je vybrána metoda řízení ASM s ohledem na maximální účinnost, která k odvození algoritmu pro minimalizaci ztrát využívá matematický model ASM, popsaný v kapitole 4.2. Autor zde zobrazuje jednotlivé části modelu motoru a řízení, včetně výpočtu požadovaného magnetizačního proudu v ose d za účelem zvýšení účinnosti. Jednotlivé kroky sestavení modelu pohonu by měli být podrobněji vysvětleny v souvislosti s použitými rovnicemi v kapitole 4.2.2. Není totiž zřejmá souvislost mezi odporem R´f v kapitole 4.2.2 a odporem Rfe definovaným v kapitole 5.1.1. Odpor Rfe je v Simulinku vypočten na základě napětí za statorovým odporem Rs orientovaného v realizovaném modelu do souřadnic ab se statorovou frekvencí ws, avšak v modelu motoru je umístěn na rotorovou stranu, která je orientována do kl souřadnic, kde je nutně jiná velikost napětí i jeho frekvence. Tento nestandardní krok není v práci nijak vysvětlen. Současně realizace estimace magnetizačního proudu v ose d a následně i skluzové frekvence neodpovídá matematickému popisu v kapitole 4.2.2, na který se autor při konstrukci modelu v Simulinku odvolává. Dosažené výsledky pak mohou být z těchto důvodů zavádějící. I přes uvedené výtky doporučuji práci k obhajobě.

Navrhovaná známka
E
Body
50

Otázky

eVSKP id 136703