HORKÝ, J. Remanentní magnetismus elektromagnetů stejnosměrných stykačů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Bakalář Jakub Horký měl za úkol nastudovat a rozebrat problematiku magnetizace jader stejnosměrných elektromagnetů využívaných ve stejnosměrných stykačích. Hlavním úkolem práce bylo, na základě získaných znalostí dle zadání vedoucího navrhnout, sestrojit a otestovat zařízení, které by bylo schopné minimalizovat remanentní magnetizaci libovolných DC stykačů s ovládacím napětím do 24 V. Další důležitou funkcí zařízení je minimalizace časového rozdílu okamžiků rozepnutí hlavních kontaktů stykačů při různých dopravních zpožděních rozepnutí těchto kontaktů od současného jediného povelu vypnutí na budicí cívky obou přístrojů. Student práci vypracoval ve větší míře samostatně s občasnými konzultacemi s vedoucím práce. Návrh obvodu, sestrojení a testování provedl student Jakub Horký samostatně pod dohledem vedoucího. K zadaným úkolům přistupoval zodpovědně a iniciativně. Při práci používal odbornou literaturu, kterou citoval. Mírně negativně se na práci projevila skutečnost, že student neměl adekvátní zkušenosti s pájením elektrických obvodů, což se projevilo ve formě několika problémů s pájenými spoji při oživení zařízení. Na druhé straně vyzdvihuji studentovu píli se kterou zařízení sestavoval a řešil následné problémy. Zvláště pozitivně hodnotím samotný přípravek, který splnil bez jakýchkoli pochybností zadání. Znalosti nabyté při vypracování student využije ve svém povolání a navržené zařízení bude sloužit k testování elektrických přístrojů v laboratoři spínacích přístrojů. Práci hodnotím výborně B (80 b) a doporučuji ji k obhajobě.
Téma synchronizace stykačů je aktuální a vhodné pro diplomovou práci. Student rozdělil text do šesti kapitol, kde v prvních čtyřech kapitolách rozebírá potřebnou teorii, v páté kapitole představuje svůj praktický přínos a v šesté kapitole shrnuje celou práci. Kapitoly na sebe logicky navazují, pouze vyslovené hypotézy a vysvětlení důvodů pro potřeby synchronizace stykačů jsou uvedeny pouze jako nadpisy v podkapitole Remanentní magnetizace jader stykače. Tyto důležité části textu tedy nejsou dohledatelné z obsahu. Velice pozitivně hodnotím jak rozsah, tak druh použité literatury a k teoretické části prakticky nemám připomínky. K praktické části mám však následující poznámky: - Popis funkce obvodu slouží pouze jako návod pro uživatele, ale chybí už popis principu zapojení a vysvětlení použití jednotlivých komponent a jejich parametrů. - Většina měření nebyla opakována a tak chybí jakékoli údaje o rozptylu hodnot a je tak těžké data interpretovat. Odevzdaná diplomová práce splnila všechny body zadání, hodnotím ji 75 body a doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 133114