KALVODA, B. Vliv délky magnetického obvodu na vlastnosti asynchronního motoru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.
Student vypracoval bakalářskou práci na téma Vliv délky magnetického obvodu na vlastnosti asynchronního motoru. V rámci řešení zadání vytvořil v programu MATLAB vlastní skript, který dokáže propočítat vlastnosti konkrétního asynchronního motoru s různou délkou magnetického obvodu a různým počtem závitů statorového vinutí. Vlastní výpočty ověřoval pomocí simulací v programu RMxprt. Při řešení zadání si počínal samostatně, postup práce konzultoval s vedoucím. Samotná bakalářská práce je psána dosti úsporně. Postup výpočtů a rozdíly mezi výsledky by bylo vhodné více rozebrat a komentovat. Bakalářská práce splňuje všechny body zadání a lze ji doporučit k obhajobě. Navržené hodnocení: 85 bodů.
Předložená bakalářská práce má rozsah 50 stran a obsahuje úvod, čtyři kapitoly a závěr. První kapitola obsahuje teoretické informace o asynchronním motoru, ve druhé jsou vypsány analytické rovnice pro výpočet parametrů asynchronního motoru s výsledky. Ve třetí kapitole autor porovnává analyticky vypočtené parametry motoru s výsledky výpočtů v RMxprt a v poslední, čtvrté, kapitole ukazuje vypočtené mapy účinnosti a momentu v závislosti na aktivní délce stroje a počtu závitů statorového vinutí. Formální úprava práce je relativně dobrá. Počet gramatických chyb je minimální, avšak úroveň práce snižují překlepy. Ze stylistického hlediska se několikrát objevuje nevhodně zarovnaný text, u některých rovnic chybí mezera mezi číslem a jednotkou. Část jednotek je psaná kurzívou, část bez ní. Ve vypočtených mapách momentů nejsou jednotky pro moment vůbec uvedeny. Číslování obrázků v polovině případů neodpovídá textu a seznamu obrázků. Rovněž grafická úprava obrázků mohla být lepší. Úvod práce je velmi krátký a hodil by se spíše jako abstrakt. Z odborného hlediska se dá práci vytknout zejména nedostatek komentáře autora k postupu analytických výpočtů a jen stručné zhodnocení dosažených výsledků. V základních parametrech počítaného motoru chybí jmenovitý výkon, otáčky a napájení. Jak autor uvádí, rozdíl v analyticky vypočtené magnetizační indukčnosti a v její hodnotě z RMxprt je velký a značně ovlivňuje výsledné mapy účinností a momentů. Mohl tudíž tuto indukčnost zkusit spočítat pomocí jiného zdroje, případně nasimulovat celý motor pomocí programu využívajícího metodu konečných prvků a výsledky porovnat. V tabulce 8 porovnává původní motor a motor s prodlouženou délkou a nižším počtem závitů pro velmi rozdílné pracovní body. U původního motoru uvádí hodnoty pro výkon 1734 W a u upraveného pro výkon 1265 W, toto rozhodnutí vůbec nekomentuje. Celkově lze říci, že autor odvedl velké množství práce, bohužel nedostatkem komentářů a zhodnocení výsledky své práce snižuje. Body zadání byly splněny a práci lze doporučit k obhajobě.
eVSKP id 125785