HERMAN, M. Monitorování proudění vzduchu kolem fotovoltaických modulů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.
Student Bc. Michal Herman se ve své práci zabývá problematikou návrhu a ověřením zařízení pro monitorování vlivu proudění vzduchu kolem fotovoltaických panelů a vliv dalších faktorů na výkon fotovoltaické elektrárny. V práci se zaměřuje na popis vlivu parametrů okolí na výstupní vlastnosti fotovoltaických panelů se zaměřením na přímý vliv teploty a ostatní vlivy, které teplotu fotovoltaických panelů ovlivňují. Rozebírá metody měření teploty a proudění vzduch kolem objektů a způsoby jejich dlouhodobého zaznamenávání. V praktické části navrhuje zařízení pro dlouhodobé monitorování teploty a proudění vzduchu kolem objektů. Jejich funkci pak ověřuje na případových studiích s různými podmínkami okolí. Požadavky zadání student splnil v plném rozsahu. V práci postupoval se zájmem o zpracovávanou problematiku, k řešení problémů přistupoval zcela samostatně a s potřebnou iniciativou. Práce je sepsána pečlivě a přehledně, její vnější úprava a grafické zpracování jsou na dobré úrovni. Student pro svou práci použil dostatečné množství literatura a technických zdrojů informací, které řádně citoval. Odborná úroveň odpovídá znalostem získaným v daném oboru. Výsledné zařízení může být dále používáno pro dlouhodobé analýzy vlivu prostředí na výstupní parametry fotovoltaických modulů. Předložená práce a její zpracování splňují všechny požadavky kladené na diplomovou práci. Proto doporučuji práci k obhajobě.
Student Bc. Michal Herman ve své diplomové práci zkoumá vliv parametrů prostředí na výkon fotovoltaického modulu. Mezi tyto parametry patří intenzita dopadajícího záření, teplota okolního vzduchu, rychlost proudění vzduchu a vliv okolních materiálů jako zdroje tepla a odraženého záření. Byla vyzkoušena plechová a bílá dřevěná deska. V teoretické části práce jsou popsány typy FV článků a vliv teploty, intenzity záření a zastínění na jejich výkon. Dále řeší způsoby odvodu tepla z okolí FV panelů a způsoby měření rychlosti proudění vzduchu. V další části je popsáno měřicí pracoviště včetně hardwarového a softwarového vybavení umožňující kontinuální měření a záznam měřených dat. Mezi měřenými parametry patřila teplota FV panelu a okolního vzduchu, rychlost proudění vzduchu a výkon FV panelu. Bylo vyhodnoceno celkem 8 týdenních období z období březen - duben. Výsledky měření byly zobrazeny v grafech a okomentovány. Práce je poměrně rozsáhlá, je sepsána pečlivě a přehledně. K práci mám však několik výhrad: str. 4 - tence nařezané destičky nemají průměr 0,3 mm, ale tloušťku 0,3 mm. str. 56, 59 - od hliníkového plechu se neodráží difúzní složka, ale odražené záření. str. 71 - polykrystalický modul v porovnání s monokrystalickým modulem absorbuje lépe difúzní složku záření, ne odraženou. Při popisu vlivů jednotlivých zkoumaných složek na výsledný výkon FV panelu student uvádí, že použití plechu vedlo ke zvýšení teploty a tím snížení výkonu FV panelu díky sálání tepla tohoto plechu do okolí modulu. U bíle zbarvené dřevěné desky zase vysvětluje nárůst výkonu FV panelu poměrně vysokou míru odrazivosti této desky. Problém je v tom, že tyto závěry nejsou doloženy naměřenými daty. Musela by být snímána teplota vzduchu v okolí plechu pro zjištění vlivu sálání a intenzita záření v okolí bílé dřevěné desky pro zjištění vlivu odrazivosti. Tyto parametry však měřeny nebyly. Není proto jasné, jaký podíl na výsledném výkonu mají tyto parametry a jaký podíl má okolní teplota, rychlost proudění vzduchu a velikost intenzity dopadajícího záření. Přes tyto výhrady doporučuji práci k obhajobě.
eVSKP id 142739