THEUMER, R. Návrh základních stavebních bloků s fraktálním charakterem přenosu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.
Práce se zabývá návrhem analogových stavebních bloků (integrátory a derivátory) neceločíselného řádu. Dále byl kladen důraz na možnosti elektronického řízení některého z parametrů navržených struktur. Návrhy byly následně ověřeny simulacemi jak PSpice tak Cadence a podrobeny dodatečným analýzám. Vybraná zapojení byla zkonstruována do podoby DPS a ověřena experimentálně. Zadání práce bylo splněno. Student k vypracování práce přistupoval aktivně a samostatně. Některé věci student doplnil navíc z vlastní iniciativy nad rámec zadání práce. Technická i formální stránka práce jsou na dobré úrovni. O kvalitě práce svědčí i fakt, že vybraný návrh byl prezentován na studentské konferenci EEICT 2022 a získal třetí místo v dané kategorii. Z mála věcí, které se dají vytknout je ne zcela vždy vhodné rozdělení kapitol, či někdy poněkud nepřehledný popis, které modely byly pro jednotlivé simulace použity. Práci hodnotím A/96 bodů.
Předložená diplomová práce pana Radka Theumera, která se zabývá návrhem základních stavebních bloků s fraktálním charakterem přenosu, působí na první pohled velmi čistým dojmem a po jejím důkladnějším prostudování lze dospět k závěru, že tato práce nabývá velmi vysoké úrovně. Tento fakt je dosažen pravděpodobně značným zájmem Radka Theumera o danou problematiku. Nicméně i přes všechnu pečlivost, splněné zadaní, a šikovnost studenta, lze mít k dané práci několik připomínek: - Obecný popis aproximace fraktálním kapacitorem (CPE) by mohl být rozsáhlejší. - Nepravdivé tvrzení, že fraktální kapacitor je možné řešit pouze za pomoci RC struktur. - V sekci 2 nejsou pro všechny popsané aktivní prvky vynesené závislosti parametru (např. zesílení, transkonduktace) na řízení. - Topologie FLF-OS je v práci využita pouze pro fraktální integrátor - derivátor je téměř opomenut. - Příloha psané verze práce by mohla být doplněna o schémata a layouty DPS. - Na první pohled není zcela zřejmý referenční zdroj pro srovnávací měření aplikací, např. Obr. 7.11. - V sekci 5.2.1 chybí zamýšlené reference. I přes výše uvedené nedostatky dokázal pan Radek Theumer, že je schopný kvalitně samostatně pracovat, a tak lze předloženou diplomovou práci hodnotit jako velmi zdařilou s doporučením k obhajobě při navrženém hodnocení A / 96 b. Posudek vypracoval Ing. Miroslav Staněk, Ph.D., Siemens Mobility.
eVSKP id 141554