ŠMERDOVÁ, K. Chování diklofenaku v půdních systémech [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Klučáková, Martina

Experimentální část práce byla bohužel poznamenána nepříznivou situací v souvislosti s pandemií koronaviru, takže nebylo možné provést ověřovovací měření na HPLC, jak bylo původně v plánu. Přesto studentka v plném rozsahu splnila zadání práce, když pro stanovení adsorpčních a desorpčních charakteristik využila metodu UV/VIS, která je (na rozdíl od HPLC) k dispozici na jejím mateřském ústavu. Získané výsledky budou sloužit jako podklad pro navazující výzkum mobility farmak v půdních systémech. celkově hodnotím stupněm A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování B
Využití poznatků z literatury B
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Kalina, Michal

Studentka Kateřina Šmerdová se ve své bakalářské práci zabývá v posledních letech velmi aktuální problematikou studia mobility a interakcí diklofenaku s půdou. Obsah těchto typů léčiv se přírodě zvyšuje, což může představovat problém vzhledem k systematickému působení na živé organismy. Předložená bakalářská práce v rozsahu 36 stran je formálně správně rozčleněna na jednotlivé kapitoly (teoretická část – 11 str., současný stav řešené problematiky není uveden jako samostatná kapitola ale je součástí teorie, experimentální část – 4 str., diskuze a výsledky – 10 str., závěr – 1 str.). V práci je citováno 29 jednotlivých zdrojů literatury, což je adekvátní číslo na daný typ závěrečné práce, ovšem doporučoval bych sjednotit jejich styl dle ČSN ISO 690. Práce je psaná poměrně dobrou čtivou formou bez výrazných překlepů či gramatický chyb. Z hlediska typografie a po formální stránce až na občasné výjimky (místy horší kvalita obrázků; více použitých zdrojů literatury sjednotit do jedné společné závorky; závorky musí být vždy rovným řezem písma; místy chybí provázání použitých obrázku na okolní text; chyby ve formátování nadpisů) je také v pořádku. Studentka v rámci teoretické části práci dokázala, že je schopná se orientovat v odborné literatuře a zvládá sumarizovat hlavní teoretické poznatky do ucelené formy. Přesto mi v této části práce chybí alespoň zmínka o problematice sorpcí a použitých metodách. Vykonané experimenty studentka dobře popisuje, oceňuji rovněž přiložené fotografie (mohly by být ovšem v lepší kvalitě). Nejslabším místem práce je ovšem zpracování výsledků a jejich diskuze. Studentka získala poměrně zajímavá experimentální data, která by ovšem mohla být lépe prezentována. Chybí mi například ilustrace UV-VIS záznamů výluhu po sorpci a diskuze, jakým způsobem byla tato spektra vyhodnocena a jak byla eliminována ze spektra absorpce (rozptyl) způsobená přítomností rozpuštěné organické hmoty. Doporučil bych rovněž přiložit data z kalibrační křivky diklofenaku. Studentka dále popisuje, že měření byla opakována minimálně dvakrát, proto by se hodilo uvézt chybové úsečky. Diskuze k FTIR je rovněž stručnější. V závěru bych byl opatrný, vzhledem k prezentovaným experimentálním výstupům, ohledně popisované vazby diklofenaku na půdu a souvisejícího snížení mobility tohoto léčiva v půdě po interakci s organickou hmotou. Přes výše uvedené nedostatky musím konstatovat, že bakalářská práci Kateřiny Šmerdové doporučuji k obhajobě a hodnotím ji stupněm „dobře“ (C).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Využití literatury a její citace B
Interpretace výsledků, jejich diskuse C
Úroveň jazykového zpracování B
Formální úroveň práce – celkový dojem C
Závěry práce a jejich formulace C
Splnění požadavků zadání B
Logické členění práce B
Kvalita zpracování výsledků C
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 123966