HALÁS, A. Návrh ostrovní fotovoltaické instalace [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Šlezingr, Jan

Student dostal za úkol nastudovat problematiku ostrovního fotovoltaické instalace. Na základě těchto informací potom měl vytvořit jednoduchého průvodce pro návrh takové instalace, který by po zadání vstupních parametrů vedl projektanta formou otázek a nabízených možností k optimálnímu řečení a dimenzování jednotlivých uzlů instalace. Součástí práce bylo i vymezení požadavků norem a legislativy. Student provedl rešerši literatury v dané oblasti, vytvořil osnovu práce a postupně plnil jednotlivé kroky zadání – bohužel však jen dočasně, v druhé polovině vymezeného časového období jeho aktivita ustala a student se k práci vrátil až nedlouho před odevzdáním a jednotlivé úkoly řešil v časové tísni, což se podepsalo na nízké kvalitě práce. Práce nejdříve popisuje jednotlivé prvky ostrovního fotovoltaického systému, prezentuje přehledně jejich parametry a provádí jejich srovnání jak po technické, tak po ekonomické stránce. V další části práce student rozepisuje požadavky legislativy a norem. Poslední částí práce je průvodce návrhem instalace, který měl být cílem práce. Bohužel tato část vykazuje nedotaženost a neplní zadaný úkol v plném požadovaném rozsahu, student plnil úkoly vedoucího práce pouze částečně a sám přinášel velmi malou iniciativu. Formální požadavky zadání práce jsou splněny, bohužel s nízkou kvalitou, danou zejména neschopností studenta pracovat systematicky po celý semestr. Práci lze vytknout po formální stránce zejména typografické nedostatky (formátování odstavců, typy písma apod.)

Navrhovaná známka
C
Body
70

Posudek oponenta

Radil, Lukáš

Autor se zabýval aktuální problematikou malých ostrovních systémů založených na FVE. V první části se věnuje obecné konstrukci FV panelů, měničů, akumulátorů. Na straně 21 chybí zdroj obrázku a tabulky. Další problémem je, že elektronická verze a tištěná má u tabulky 3 jiné barevné schéma. Jelikož se autor na toto odkazuje, je velice matoucí, která verze je tedy správná pro rozhodování. Naopak kladně hodnotím základní vývojový diagram, podle kterého lze učinit rozhodnutí o volbě vhodného akumulačního média. Naopak schéma automobilového invertoru považuji za zcela zbytečné. Ohledně legislativy se autor zmiňuje pouze v několika bodech. Osobně si myslím, že tato problematika je velice široká a mohla být zpracována mnohem důkladněji. Pokud zadání práce znělo i na analýzu technických norem, tak autor toto zcela pominul. V kapitole 7 autor řeší konkrétní aplikaci. V celé kapitole jsem nenašel výrobce ani typ jednotlivých panelů. Pouze dovozuji zapojení panelů. Kdyby uvedl alespoň schematický nákres. U návrhu dimenzování kabeláže nepíše, proč není potřebný výpočet na účinky zkratových proudů. Z grafického hlediska práce pracuje s nejrůznějšími fonty. Ty ale mají nahodilý charakter (např. Strana 36). Další výtku mám k obrázkům, některé mají vysloveně špatnou kvalitu, některé nemají citace (např. Obrázek 1). Text je zarovnán do bloku, někdy k levému okraji (strana 34). Některé uvedené zdroje v použité literatuře odkazují pouze na domovské webové stránky, kde citované informace vůbec nejsou (například odkaz [3]). Celkově práce působí chaoticky až nekoncepčně. Škoda, že se autor nezaměřil například pouze na provoz DC rozvodu a jeho jištění.

Navrhovaná známka
D
Body
60

Otázky

eVSKP id 65932