ANDRIIEVSKYI, S. Digitální zprovoznění výrobního systému [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Vetiška, Jan

Student vypracoval samostatně bakalářskou práci a dané téma. Během vypracování pravidelně konzultoval s vedoucím. Práce má splněny všechny cíle zadání. Grafická, stylistická úprava a pravopis jsou na dobré úrovni i když se vyskytují nedostatky, např. obr. 32 má odskočení popisek na další straně nebo obr. 14. je zbytečně velký., v pravopisu je řada případů špatného skloňování. Celkově je práce na dobré úrovni. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu C
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Knoflíček, Radek

K obhajově předložená BP má pouze tři body v zadání, a to rešerše dané problematiky, tvorba modelové úlohy a digitální zprovoznění. Což na první pohled se jeví jako snadné a jednoduché na odpovězení, opak je však pravdou. Je zjevné, že se bakalant snažil co nejlépe zhostit plnění cílů zadání, a to v podobě digitálního zprovoznění robotizovaného výrobního systému pro 3D tisk velkorozměrných součástek. V teoretické části BP je popsána problematika virtuálního digitálního zprovoznění, následována specifickou rešerší pro dané robotické pracoviště. V praktické části je popsána rešerše modelové úlohy daného pracoviště. Pro realizaci digitálního zprovoznění bylo použito ABB RobotStudio a zprovozněno bylo robotizované pracoviště. Připomínka oponenta BP: z hlediska uspořádání hlavních kapitol je mnohem vhodnější uvádět názvy takové, které jsou totožné s definovanými cíli. V BP jsou uvedeny hlavní kapitoly 2, byly by vhodnější použít 3. I pozorný čtenář se může v poněkud nevhodném členění ztrácet. Kapitola Přehled současného stavu poznání je zaměřena na tři oblasti, a to na roboty, na digitální zprovoznění a na aditivní technologie. K této poměrně rozsáhlé části nelze mít zásadních námitek, je to důležitá rešerše k dalšímu kroku (plnění cílů zadání).  V kapitole Hlavní část je pak popsán vlastní přistup k digitálnímu zprovoznění zvolené modelové úlohy robotického pracoviště, kdy se očekává, že by případná reálná aplikace této BP pak mohla sloužit jako vstupní pomůcka pro realizaci daného projektu. Zde je možné spatřovat tvůrčí přístup bakalanta, kdy v jednotlivých podkapitolách je popsán postup, jak bylo digitální zprovoznění provedeno. Ve srovnání s rešeršní částí je poněkud skromnějšího rozsahu, ale lze konstatovat, že cíle zadání byly zhruba splněny. BP se odkazuje na 49 zdrojů informací, ze kterých bylo čerpáno. Nicméně BP vykazuje značné procento shodnosti s literárními prameny a internetovými zdroji (viz Thesses.cz). Vysvětlení může být následující, aniž by to byly spekulace. Digitální zprovoznění výrobního systému je natolik aktuální téma, že je pochopitelné, že vzhledem k omezeným zdrojům se velmi často využívají ty stávající a dostupné, přičemž je zřejmé, že značná část zdrojů je těch, které mají ryze autentický původ na pracovišti zadavatele BP. Závěrem lze konstatovat, že BP je připravena k obhajobě před státní zkušební komisí bez závažných nedostatků.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 148763