PONECHAL, M. Automatizace v domácnosti, vstupní a výstupní moduly [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Levek, Vladimír

Bakalářská práce řeší návrh a realizaci bezdrátového akčního členu a dvou výstupních modulů v komplexu inteligentního domu. Toto téma si student přinesl spolu se svým kolegou. Předložená práce se zabývá podřízenými moduly, přičemž kolega řeší řídicí jednotku celého systému. Student nejprve prozkoumal, popsal a diskutoval dotčené technologie, dále navrhnul a realizoval tři moduly (vstupní a dva výstupní) komunikující pomocí bezdrátové sítě s nadřazeným systémem. Moduly jsou vybaveny zdroji, umožňují snímání průchodu proudu a umožňují PWM regulaci LED. Všechny moduly jsou opatřeny programy zajišťujícími jejich provoz. Během zpracovávání student pilně konzultoval – jak v oblasti návrhu, tak i v tvorbě textové části bakalářské práce. K řešení každého problému přistupoval zodpovědně, byl schopen diskuse nad konkrétními detaily a dokázal všechny překážky návrhu úspěšně vyřešit. Závěrem bylo celé zařízení předvedeno a otestováno. Práci hodnotím jako výbornou a navrhuji 91 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
91

Posudek oponenta

Novotný, Radovan

Úkolem bylo navrhnout a realizovat „vstupní a výstupní moduly pro inteligentní dům“. Úvod práce zdárně zařazuje řešený úkol do kontextu, následující kapitoly v provázanosti bohužel poněkud zaostávají. První kapitola je označena jako „Teoretické východiská IOT riešenia“ a dalo by se tedy očekávat, že zde bude uveden popis řešení používaných v internetu věcí. Ve skutečnosti jde (v souladu se zadáním) spíše o diskusi některých teoretických aspektů, které s oblastí zájmu souvisí. Je tu populárně prezentovaná reflexe bezdrátové komunikace, prezentována je IQRF technologie, a bezdrátové technologie využitelné v IoT. Popsán je jak používaný komunikační protokol, tak komunikační „IQRF rádiové“ moduly. Po stručném přehledu dalších bezdrátových technologií následuje diskuse otázek, jako je „meranie spotreby odoberaného prúdu“, „stmievanie svetiel“, respektive standard DALI protokolu. Z pohledu návaznosti zde bohužel chybí zasazení do kontextu. I když jde o úvod do prakticky zaměřené práce, rozpracování mohlo být více uvedeno v souvislostech. Druhá kapitola se věnuje návrhu systému, třetí konstrukci a testování. Z popisu je zřejmé, že praktické realizaci a oživení byla věnována hlavní pozornost. Praktickým výstupem práce jsou oživené bezdrátově ovládané moduly. Polemicky může působit forma testování, popis uvedený v kapitole 3 je poněkud vágní. Zda byl splněn požadavek zadání týkající se zkušebního provozu nelze posoudit. Z pohledu prezentace mohlo být více času věnováno zpracování výsledného textu, kdy čtenář v textu musí hledat, aby potřebnou informaci našel. Například až v závěru je uvedeno, že zásuvkový modul poskytuje informaci o spotřebě energie (a pak už i dává smysl, proč je v první kapitole zařazena podkapitola 1.2 „meranie spotreby odoberaného prúdu“). Celkový dojem kazí převzaté obrázky překopírované se špatnou rozlišitelností (např. obr. 1.3, 1.4, rovnice 1.1). V obrázcích je pak ponechán původní anglický text, což v česky psané kvalifikační práci nepůsobí náležitě. Podobně některá vyjádření odpovídají spíše textu popularizačnímu než technickému - např. „už z názvu je jasné, že..“ (s. 8), „je ovládanie svetiel na dial´ku už takpovediac záležitost samozrejmá“, „exoty boli osadené na opačnú stranu ručne (s. 39). Práce plní požadavky na kvalifikační práci na úrovni bakalářského studia doporučuji ji k obhajobě a hodnotím ji stupněm B. Hodnocení: a) Splnění požadavků zadání: 18 z 20 bodů. b) Odborná úroveň práce: 46 z 50 bodů. c) Interpretace výsledků a jejich diskuse: 16 z 20 bodů. d) Formální zpracování práce: 9 z 10 bodů. Celkem 89 bodů.

Navrhovaná známka
B
Body
89

Otázky

eVSKP id 111768