VLKOVÁ, K. Hranice – redefinice městské struktury [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Foretník, Jan

Studentka si zvolila téma revitalizace „vzorového bloku“ sídliště v Hranicích. Panelové domy snižuje a zároveň zahušťuje strukturu tak, aby vznikla celá škála veřejných až soukromých prostor. Doplňuje též společné aktivity. V návrhu se snaží o rozšíření nabídky kategorií bytů (od garsonek až po byty s kvalitou rodinných domů), pro všechny věkové kategorie. Návrh doplňuje prostorově zajímavou, byť poměrně velkorysou školkou. Řešení odpovídá zadání diplomové práce a vhodně zapadá mezi ostatní práce s tématem hledání nové identity Hranic. Předložená práce splňuje požadavky na diplomovou práci a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A Studentka pracovala od počátku se zájmem, samostatně a systematicky, účastnila se všech konzultací a prezentací. Rozvržení práce však nebylo ideální, což se negativně projevilo na čase nutném ke zpracování prezentace projektu.
Navrhovaná známka
B
Body
88

Posudek oponenta

Ryšavá, Hana

Práce přispívá ke zkvalitnění stávajícího panelového sídliště, které se po řadě navržených zásahů může stát příjemným místem k bydlení a trávení veškerého volného času.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A Urbanistické řešení vychází z nové urbanistické koncepce existujícího města Hranice, která byla studenty zkoumána a vytvářena pomocí rozborů a návrhů v předchozím semestru. Jejich práce se snažila eliminovat všechny omezující a nevhodné urbanistické zásahy, které komplikují rozvoj a užitnost města. Absolventka si vybrala pro řešení diplomové práce restrukturalizaci panelového sídliště Slavia. Její urbanistický koncept se snaží dát území nový řád, zahustit ho tak, aby plochy nebyly anonymní, ale všechny dobře využitelné. Pracuje s výškami objektů, stávající snižuje, nové jsou nízkopodlažní, často bezbariérové. Území dostává smysl a řád. Tuto část práce považuji za nejkvalitnější z celého projektu.
Architektonické řešení A Architektonické řešení vychází z jednoduchých hmot stávajících panelových objektů. Jejich výška je snížena na přiměřený počet podlaží, které do stávající struktury města přirozeně zapadají. Tato upravená stávající zástavba je doplněna novou nízkopodlažní zástavbou podobného kubického charakteru. Pouze komplex mateřské školy má organický tvar, nicméně využívá podobné architektonické prvky. Je to především světlík s horním osvětlením. Dostává se tak světlo do vnitřních částí objektu. Pro obvodové pláště je použito dřevo, které dodává celé lokalitě přírodní charakter. Větší část panelových objektů je na štítových stěnách doplněna úzkou hmotou, která má opět dřevěný obvodový plášť a zjemňuje architektonický výraz objektů.
Provozní řešení B Provozním řešením se snaží diplomantka doplnit do území funkce, které tam chybí. Jsou to společenské prostory, služby, garáže, ale také třeba skleníky. Původně bylo území příliš monofunkční, bylo to čisté bydlení bez služeb. Nově navržené objekty jsou většinou bezbariérové a budou sloužit především jak starší generaci, tak mladým lidem. Jejich vzájemná komunikace by měla přispět k celodennímu využití místa. Prostory kluboven, sdílených kanceláří, sauny, prádelny, jídelny, posilovny jsou navrženy tak, že mohou být podle potřeby využity také pro jiné funkce, které budou v budoucnu potřeba. Naopak skleníky jsou velmi monofunkční prostory, jejichž funkce je poměrně pevně daná. Školka je pro území specifický objekt s pevně definovanou funkcí.
Technicko konstrukční řešení B Nové objekty jsou navrženy na bázi dřevěných konstrukcí, povrchová úprava je dřevěný obklad. Střešní plochy jsou často pochozí, rovné střechy využívají možnost použití zelených střech. Ve velké míře je podle možností použita také fotovoltaika. Konstrukce jsou řešeny spíš schematicky.
Formální úroveň A Úroveň grafické prezentace je jasná, dobře čitelná a přehledná.
Navrhovaná známka
B
Body
89

Otázky

eVSKP id 116255