KOTEN, A. Studenti sobě - Studentské centrum Poříčí [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Jura, Pavel

Práce studenta byla určena volbou výrazného, avšak velmi obtížného konceptu kontinuální rampy. Vytrvalým hledáním možností i omezení tohoto konceptu dospěl student k jasnému dispozičnímu i objemovému řešení, které princip rampy využívá jak v obytných, tak i v garážových podlažích objektu. Rampa je tak zhodnocena jako jednotící prvek všech částí stavby. “Kritickým bodem” zvoleného konceptu je však fasáda s různým výškovým uspořádáním oken a hmota do ulice Vídeňské, určená rampou. Otázky a náměty k obhajobě: Popište a obhajte navržený spád bezrampového uspořádání garáží (příčný spád parkovacího místa).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování aktivní, vytrvalý
Navrhovaná známka
B
Body
88

Posudek oponenta

Machovský, Tomáš

Koncept studentského bydlení na rampě není přesvědčivý. Formální hmotové řešení a zvolené měřítko fasád neodpovídá významu místa. Kladem návrhu je snaha o vytvoření vnitřního prostoru pro komunitní život studentů.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení D Hmotové řešení v podobě jakéhosi stočeného hada navazujícího na hotel Austerlitz svou nižší-širší částí, postupně se zalamujícího a gradujícího postupně ve vyšší-užší hmotu na rohu ulice Vídeňská a Táborského nábřeží. Do vzniklého prostoru je vložena nekrytá rampa, jež vytváří semi-soukromý prostor. Hmotové formální řešení s sebou přináší řadu otázek související s měřítkem a propocí prostor, řešením jednotlivých fasád, otvorů, řešením rampy apod. Návrh se jasně a velmi silně vymezuje vůči okolí svou monumentalitou a arogancí. Autor příliš akcentuje nárožní věž. Dům je příliš uzavřen sám do sebe a nekomunikuje příliš s okolím.
Architektonické řešení D Bydlení na rampě jako nosný koncept domu. Zvolené měřítko fasády do ulice Vídeňská je mimo nepatřičné pro danou lokalitu, vytváří z domu pevnost a negativně se vymezuje vůči okolí. Řešení postrádá pokoru a má předpoklady se stát spíše studentským ghetem, což je v této lokalitě nežádoucí z hlediska městotvorného potenciálu místa.
Provozní řešení D Není zcela jasná výšková návaznost rampy na vstupy do obytných buněk – každý vstup je v jiné výškové úrovni. Jako velmi diskutabilní vnímám vstupy do obytných buněk přes kuchyň. Nevhodné se jeví schody v zázemí kuchyně, vzhledem k provozu v kuchyni.
Technicko konstrukční řešení E Rampa jako nosný koncept s sebou přináší celou řadu technických a konstrukčních komplikací, které zobrazené návrh nereflektuje. Jako velmi problematické se jeví vliv povětrnosti – například dešťové vody stékající po rampách v domě a nebezpeční vyplavení bytových jednotek. Za úvahu také stojí zimní období, namrzání rampy a její úklid apod.
Formální úroveň C Grafické zpracování je na průměrné úrovni, navrhovaný koncept rampy je zde nedostatečně prezentován.
Navrhovaná známka
D
Body
60

Otázky

eVSKP id 39629