ŠMÍD, J. Měření nasycení krve kyslíkem [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Chmelař, Milan

Pan Bc. Josef Šmíd měl za úkol ve své diplomní práci rozebrat metody používané pro měření nasycení krve kyslíkem s důrazem na neinvazivní techniku, popsat stručně fyzikální principy použitých metod, reprodukovatelnost údajů, důležitost těchto měření, postupy při kalibraci zařízení, dále pak popsat požadavky na přístroje používané pro nasycení krve kyslíkem z hlediska norem, navrhnout blokové schéma zapojení pulzního oxymetru a navrhnout jeho vstupní obvody pulzního sestávající ze zesilovače pro širokopásmový detektor napojený na A/D převodník a obvod pro řízení LED snímače. Diplomant se velmi podrobně seznámil s problematikou měření nasycení krve kyslíkem a to nejen z technologiemi z poslední doby, ale i s historií tohoto problému. Úvodní teoretická část je zpracována v celku přehledně. Ve stejném duchu, tj. s přehledem a se znalostí věci je zpracován i vlastní návrh vstupních obvodů pulzního oximetru. Diplomanta je nutno pochválit zato, že každý krok návrhu je logicky zdůvodněn. I když zadání požadovalo jen návrh vstupní části je navržen v podstatě pulzní oximetr celý a to jednak jeho blokové schéma a i celkové schéma. Je zde tedy odvedena značná práce navíc. Přesto se některých chyb nevyvaroval (např použití elektrolytických kondezátorů ve filtrech ). Co se týče některých převzatých obrázků lze sice mít připomínku k jejich kvalitě, ale ta je zřejmě dána originálem a na to autor práce neměl žádný vliv. Předložená diplomní práce splňuje zadání. Proto ji doporučuji k obhajobě a navrhuji bodové hodnocení 82 bodů.

Navrhovaná známka
B
Body
82

Posudek oponenta

Kolář, Radim

Diplomant Josef Šmíd se v práci zabývá problematikou měření nasycení krve kyslíkem a návrhem pulsního oxymetru. V úvodní části autor popisuje princip stanovení saturace krve kyslíkem. Druhá kapitola pak shrnuje metody pro měření nasycení krve kyslíkem. Text této kapitoly trpí řadou negativ. Autor používá pojmy saturace krve kyslíkem a parciální tlak kyslíku, avšak vztah mezi těmito veličinami není v práci vysvětlen. Dále je pak řada formulací nepřesná či matoucí. Například str. 11: „Zlomek světla absorbovaný na specifické vlnové délce spektrofotometru je stanoven absorpcí nebo zánikem koeficientu látky.“ Podobných formulací je v textu více. Autor dále popisuje pulsní oxymetrii. Nicméně podrobnější objasnění tohoto neinvazivního způsobu měření zde zcela chybí. Je uveden pouze výsledný vztah (11), který má pak v textu nekonzistentní značení (Q, R, R/IR). Problematika kalibrace v další kapitole je popsána v podobném stylu. Například „simulátory používají celou krev k testování funkčnosti“. První dva body zadání jsou tímto splněny, nicméně na relativně nízké úrovni. Následuje popis obvodového řešení pulsního oxymetru, které je zdařilé. Nicméně mám k němu tyto poznámky. Filtraci pásmovou propustí autor realizuje blokem čtyř filtrů typu horní a dolní propust a dále 2x pásmová zádrž. Filtry nakonec vytvoří potřebnou pásmovou zádrž, avšak za cenu větší obvodové složitosti. Volba elektrolytických kondenzátorů, pak také není příliš vhodná z hlediska jejich přesnosti. Zvolená topologie filtrů je Sallen-Key je v pořádku, avšak není zmíněna jaká je aproximace frekvenční charakteristiky. Bateriové napájení se stabilizátorem využívá 4 tužkové baterie, což vede k nutnosti používat alkalické baterie a i tak nebude efektivně využita jejich kapacita. Po formální stránce lze práci vytknout chybějící odkazy na obrázky v textu, špatně vložený odkaz na literaturu, překlep ve vzorci (15), místy chybějící odkazy, např. v kapitole 3.3. Celkově práci považuji za průměrnou a doporučuji ji hodnotit stupněm C/72b.

Navrhovaná známka
C
Body
72

Otázky

eVSKP id 49161