KUŘÍMSKÝ, L. Zařízení pro automatizovaná testování řídicích jednotek plynových kotlů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Student Bc. Lukáš Kuřimský vypracoval diplomovou práci na téma „Zařízení pro automatizovaná testování řídicích jednotek plynových kotlů“. Cílem práce bylo vytvořit testovací zařízení pro ověření řídící elektroniky plynových kotlů. Student se daného tématu zhostil s velkým nasazením, čemuž odpovídá rozsah práce, a to nejen po stránce textové, ale také hlavně po stránce návrhu. Realizované zařízení se skládá z několika částí, které byly všechny navrženy, realizovány a odzkoušeny. Nedílnou součástí návrhu bylo i vytvoření potřebného softwarového vybavení. Student k řešení diplomové práce přistupoval velmi zodpovědně, pravidelně konzultoval, diskutoval možná řešení, velmi se snažil o co nejlepší návrh zařízení a pochopení všech souvislostí mezi návrhem a výslednou realizací. Práce ukazuje, že se student zmíněné problematice věnoval a rozumí jí. Vynikající hodnocení student také obdržel od konzultanta Ing. Michala Štěpánka (Ademco CZ s.r.o. - Resideo), který práci studenta hodnotí takto: „Student prokázal hluboké teoretické i praktické znalosti a dovednosti od návrhu schémat, plošných spojů (SW EAGLE) až po programové vybavení (jazyk C - IAR Embedded Workbench, Verilog - PSoC Creator a Python). Kritické části předem simuloval. Výsledné vlastnosti podrobil důkladnému měření. Při návrhu zohlednil i bezpečnost obsluhy. Nedílnou součástí práce bylo seznámení se s řídicími jednotkami plynových kotlů a jejich příslušenstvím. Nejtěžším úkolem bylo měření vlastností spalovací komory v závislosti na výkonu a součiniteli přebytku vzduchu lambda pro možnost simulace jejích elektrických vlastností.“ Navrhuji proto práci k obhajobě a hodnotím 100 body.
Student si vybral zajímavé téma z průmyslu, které bylo beze sporu velmi rozsáhlé. Hned na úvod konstatuji, že práce byla vyřešena a všechny dílčí úkoly byly splněny, což potvrzuje i společnost, ze které bylo téma zadáno. Po odborné stránce není co práci vytknout. Diplomant prokázal své odborné znalosti, systematicky popisuje návrh jednotlivých součástí/karet zařízení, výpočet a volbu součástek. Ověření funkčnosti je vždy potvrzeno testovacími měřeními a řadou grafů vč. teplotních měření. Oceňuji taktéž variantní řešení některých částí. Student prokázal znalosti nejen v návrhu hardware, tak i potřebného software/firmware (SW). Opět vše je jasně popsáno. Zde mi chybí alespoň základní vývojové diagramy popisující hlavní části funkce SW. Po formální stránce mám několik výtek. Rozdělování slov na konci řádků je místy nesmyslné, na začátku věty nesmí být zkratka např. NTC termistor ... PWM signál ... atd., taktéž není možné aby byly kapitoly řazeny kap. 1, následuje hned kap. 1.1 a hned na to kap. 1.1.1 bez nějakého textu v jednotlivých kapitolách, popisky tabulek musí být zarovnány vlevo. Oceňuji rozsáhlý ale i přesto jasný závěr. Práce jako taková je nadstandartně rozsáhlá a překračuje běžný rozsah pro DP. I přes uvedené drobné formální nedostatky hodnotím práci velmi kladně A a navrhuji ji také na Cenu děkana.
eVSKP id 134647