DURAS, J. Metody predikce aktivních míst v proteinech [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Student splnil všechny body zadání. Literární rešerše používaných metod predikce aktivních míst v proteinech je na diplomovou práci dostatečná, i když místy zmatečná a hůře pochopitelná. Vybraná metoda pro implementaci je obsáhle popsána. Výsledný program je funkční a byl otestován na dostatečném množství dat. Z formálního hlediska snižuje kvalitu práce množství gramatických chyb, překlepů a stylistických chyb. Dále postrádám seznam zkratek. Seznam použité literatury neodpovídá normě. U většiny obrázků chybí v popiscích os jednotky veličin. Student přistupoval k řešení práce aktivně. Nalezl i v publikaci, ze které vycházel, několik nesrovnalostí, které v práci diskutuje. Závěrečné zhodnocení výsledků je objektivně kritické a samotné výsledky odpovídají předpokládaným možnostem predikční metody.
Student Jan Duras se ve své práci zabýval možnostmi počítačové predikce aktivních míst v proteinech se zaměřením na EIIP hodnotách aminokyselin. Cílem mělo být navrhnout vhodnou metodu a tu pak implementovat a ověřit. Práce v úvodu obsahuje detailní a značně nepřehledný popis potřebných základů týkajících se proteinů a jejich vazebných a aktivních míst. Úvod postupně přerůstá k popisu navrhované metody predikce, přičemž se současně jedná o popis již publikované metody a její určité originální modifikace. Popis vlastního řešení je proveden formou popisu programu ve 4. a 5. kapitole, bohužel velmi nepřehledně, s množstvím chyb a nezdůvodněných tvrzení. K práci mám zásadní výtky týkající se formulací. Zvolený styl popisu biologických, biochemických a fyzikálně-chemických procesů i popis matematických postupů stanovení parametrů sekvencí je velmi kostrbatý, místy značně obtížně pochopitelný a neodpovídající požadované inženýrské úrovni a ani průměrné znalosti české gramatiky. V práci je také větší množství překlepů, hrubek a věcných chyb. Například v nejdůležitější 5ti slovné definici zkratky EIIP na str. 19 jsou 3 překlepy. Některé pojmy jsou skutečnou záhadou, např. "4 výrazové Blackman-Harrisovo okno". Přes uvedené nedostatky lze konstatovat, že student splnil zadání a dosáhl zadaných cílů. Hodnocení práce známkou D uděluji s vědomím, že se jedná o značný kompromis. Student sice odvedl určitý díl kvalitní práce, ale zároveň je předložený text diplomové práce na mezi akceptovatelnosti.
eVSKP id 51833