RYŠAVÝ, O. Mixážní pult pro audio signály [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Kratochvíl, Tomáš

Úkolem studenta Ondřeje Ryšavého bylo vytvořit návrh blokového schématu a obvodové struktury audio mixážního pultu, který by umožňoval kombinaci několika nezávislých vstupních audio signálů. Pro každý kanál byla požadována detekce a nastavení vstupní úrovně signálu a vhodná vícepásmová frekvenční korekce. Výstupní obvod pak měl obsahovat standardní sluchátkový a linkový výstup sloučených audio signálů. Koncepce návrhu dále předpokládala návrh vhodného integrovaného napájecího zdroje. Součástí zadání byl požadavek na funkční prototyp, jeho kompletní technickou dokumentaci a ověření správné činnosti laboratorním měřením. Mohu konstatovat, že předložená bakalářská práce má rozsah 77 stran včetně příloh technické dokumentace. Práce obsahuje návrh požadovaného mixážního pultu a všech jeho dílčích částí. Návrh uvažuje až 6 vstupních signálů (vstup 1 až 4 pro připojení audio signálu přes XLR/JACK konektor, vstupy 5 a 6 jsou rozděleny na levý a pravý signál pro konektory RCA), ekvalizér pro každý vstupní signál je standardní 5-ti pásmový a každý kanál obsahuje také LED indikátor vybuzení a efekty Panorama a Fader. Zapojení vstupní části používá operační zesilovače TL072 (pro vstupy 1 až 4) nebo NE5532 (pro vstupy 5 a 6) a diskrétní prvky. Pásmový ekvalizér využívá syntetických indukčností a tranzistorových gyrátorů. Dále je představen obvod indikace vybuzení pomocí obvodu LM3914. Sluchátkový zesilovač pak opět používá standardní obvod TL072. Návrh napájecího zdroje +/-12 V pak obsahuje standardní stabilizátory 7812 a 7912. Součástí návrhu jsou i simulace vybraných částí, kterými jsou mikrofonní předzesilovač, vstupní linkový obvod, pásmový ekvalizér a sluchátkový zesilovač. Všechna obvodová zapojení vychází více či méně ze standardních a známých zapojení, která byla upravena podle potřeby zadání. Po formální stránce je práce solidní a její skladba a rozsah odpovídá průměrné úrovní bakalářské práce. Technická dokumentace umožňuje opakovanou stavbu prototypu. Závěrem shrnuji, že zadání bakalářské práce bylo ve všech bodech splněno. Student pracoval samostatně, kdy na pravidelných konzultacích prezentoval postupně dosažené výsledky. Bakalářskou práci Ondřeje Ryšavého doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení B/88 bodů.

Navrhovaná známka
B
Body
88

Posudek oponenta

Kufa, Jan

Bakalářská práce Ondřeje Ryšavého se zabývá návrhem a realizací mixážního pultu pro audio signály. Student nejdříve zmiňuje teorii ohledně mixážních pultů, kde popisuje jednotlivé potřebné obvody. Následně provádí návrh mixážního pultu a detailně popisuje jednotlivé obvody a provádí jejich simulace. Poté student řeší návrh desek plošných spojů. Na konci své práce student provádí měření vytvořeného zařízení. Nejprve funkční bloky teoreticky popíše a poté podle požadovaných parametrů vybírá vhodné zapojení a součástky. Volba vhodných obvodových zapojení je podpořená jejich důkladným odsimulováním. V práci postrádám celkové foto přípravku. Příloha obsahuje podsložky pojemnované jako příloha 1-9, proto se v ní hůře orientuje. U BOM je uveden pouze název a hodnota součástky, chybí její detailnější parametry. Napájejí konektorů na DPS je v horší kvalitě, jelikož nejsou přesně vycentrované. V kapitole 3.1.7 student uvádí, že na primární vedení transformátoru bude připojena pojistka, v schématu práce, ale není uvedena. V kapitole výsledky měření, by měly být napřed uvedená výstupní napětí a až poté převod na dB. Předložená práce je na dobré odborné úrovni. Veškeré podklady jsou odsimulovány a následně změřeny. Charakteristiky jednotlivých vstupů mají šířku pásma větší jak 20 kHz. U linkového vstupu, u kmitočtu nad 20 kHz, již prudce klesá přenos. Vstupní odpor jednotlivých vstupů je dostatečně velký a celkové harmonické zkreslení dodatečně malé. Textová část bakalářská práce je přehledná, dobře čitelná a logicky členěna. Pouze v malé míře jsou v ní stylistické problémy a občas se v ní vyskytují zavádějící nebo netechnické výrazy. Obrázky vytvořené studentem mohly být ve vektorovém formátu, grafy a tabulky jsou ve vektorovém formátu. V práci je jen malé množství překlepů nebo gramatických chyb. Práce obsahuje od úvodu po závěr 33 stran. Práce je podpořena pouze 9 referencemi, což není nedostatečné množství. V realizační části student splnil požadavky dané zadáním práce.

Navrhovaná známka
B
Body
82

Otázky

eVSKP id 141522