ORÁVIK, T. Řízení dvojice spřažených stejnosměrných motorů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.
Zadání bakalářské práce lze hodnotit jako náročné jak po stránce odborné, tak po stránce časové. Student se musel seznámit s některými, pro něj novými, znalostmi. Bylo nutné se naučit pracovat s Labview, a to nejen se základní částí, ale i s Real time modulem a FPGA modulem pro práci se systémem CompactRIO a s použitím vstup výstupních karet potřebných k řešení bakalářské práce. Dále byl potřebný krátký úvod do identifikace dynamických systémů. Pracovní úsilí studenta bylo malé a hlavně nevyvážené. Již semestrální práci vytvářel na poslední chvíli. Při obhajobě semestrálního projektu mu bylo sděleno, že pro úspěšné odevzdání bakalářské práce je nutné zvýšit pracovní úsilí. V laboratoři se však začal objevovat až měsíc před odevzdáním bakalářské práce, což ho dostalo do časové tísně. Na bakalářské práci student pracoval samostatně. Na začátku mu bylo poskytnuto krátké školení o systému LabView a CompactRIO. Bylo mu doporučeno, aby se při své práci inspiroval demonstračními příklady, které LabView poskytuje. Cílem bylo pochopit funkčnost existujících zapojení, jejich modifikace pro konkrétní problém a hlavně jejich doplnění o části, ve kterých by bylo možné realizovat laboratorní úlohy pro předměty řízení. Během konzultací bylo vidět, že jeho pochopení funkčnosti bylo povrchní, na což byl několikrát upozorňován. To vedlo ke špatným modifikacím a k jejich následným opravám. Celá práce je velmi stručná. Zabývá se identifikací elektrických parametrů ss motoru a návrhem proudového regulátoru. Ten je navržen jednou metodou, přestože v práci jsou popsané i další metody. Bylo by jistě zajímavé provést návrh několika různými metodami (jak bylo požadováno v zadání) a provést jejich srovnání. Nejsou zde uvedeny průběhy, které by demonstrovaly správnost návrhu. Nezabývá se identifikací mechanických parametrů, které by umožnily navrhnout otáčkový, případně polohový regulátor. V práci se píše, že tyto regulátory byly navrženy pouze experimentálně z důvodu nemožnosti posílat na motor velkou změnu opačného napětí. Tomuto nerozumím a už vůbec to neberu jako důvod k tomu, že regulátory nelze navrhnout pomocí nějaké známé metody. V práci není uvedeno nastavení těchto regulátorů, ani výsledky regulace s nimi dosažené. Splnění zadání je tudíž velmi povrchní. Místo několika typů regulátorů je navržen jeden a uveden bez odzkoušení. Navržená laboratorní úloha pouze opakuje tento návrh jednoho regulátoru, ostatními se vůbec nezabývá. Nezbývá mi, než hodnotit tuto práci jakou dostatečnou s počtem bodů 56.
Téma vypracované bakalářské práce patří po odborné stránce mezi snadnější témata. Cílem práce bylo řízení stejnosměrného motoru modulem Compact Rio a vypracování vzorových laboratorních úloh. Z tohoto hlediska bylo zadání zcela splněno. Název tématu hovoří o řízení dvojice stejnosměrných motorů, ale ve výsledku se student zabývá pouze jedním motorem. Toto rozhodnutí je však zdůvodněno v závěru a zcela s ním souhlasím. Odevzdaná práce neobsahovala schémata z programu LabView a nebylo tak možné vyhodnotit z jaké části se jedná o práci studenta a z jaké části se jedná o příklady poskytnuté výrobcem. Hlavním problémem bakalářské práce je, že text práce je z velké části převzatý od jiných autorů bez řádné citace. Práce je pouze z malé části dílo samotného studenta (strany 31-37, úvod, závěr a některé menší úseky textu) a nejméně pět kapitol je převzato od autorů J. Skalický (skripta FEKT), J.Štětina (skripta FME) a M.Dušek (DP FEKT). Úsilí vynaložené při psaní této bakalářské práce nesvědčí o bakalářských schopnostech studenta a kvůli velkému množství převzatých částí mi nezbývá než práci hodnotit stupněm F – nevyhovující, 45 bodů. Součástí tištěné verze posudku jsou kopie převzatých zdrojů s vyznačením částí, které byly až na překlad do slovenštiny bez jakýchkoliv úprav zkopírovány.
eVSKP id 66754